26 Mart 2021

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ AKYEL ADİN EMEKÇİLERİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

 

Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Recep Akyel, Balıkesir’de kurulu bulunan Adin Oto Donanım işyerindeki üyelerimizle birlikte basın açıklaması yaparak, işverene üyelerimiz üzerindeki baskıyı bitirmesi ve uzlaşı çağrısında bulundu. 

Bandırma Organize Sanayi Bölgesinin girişinde pankartlar ve sloganlar eşliğinde bir araya gelen Genel Başkan Yardımcımız Akyel ve Adin Oto’da ki üyelerimiz, sendikalaşmanın anayasal bir hak olduğunu, bunun engellenemeyeceğini ifade etti. 

Burada bir basın açıklaması yaparak üyelerimize ve basın mensuplarına seslenen Akyel, Sendikamız hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra ‘Adin Oto işyerinde 1 ay önce başlattığımız örgütlenmede 51 arkadaşımız ücretsiz izne çıkarılarak sendikalaşmamız engellenmeye çalışılmıştır. Adin fabrikasının 5 yıl önce temelleri atılırken emek verenler bu 51 kişinin içerisindedir. Bu arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu da kadın emekçilerdir. Bu insanlar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde işverenden küçük de olsa bir hediye beklerken, maalesef kapının önüne konulmuşlardır” diyerek yapılan haksız ve hukuksuz uygulamalara tepki gösterdi. 

Ücretsiz izne gönderilen bazı üyelerimizin de aynı zaman amir vasfında, hat lideri, ekip lideri konumunda olduğunun altını çizen Akyel, “İşveren tarafının ortaya koyduğu mazaret, performans düşüklüğü gibi gülünç bir gerekçedir. Buradaki temel nokta şu. Bu arkadaşları takdir ediyorum. İşyerinde amir olmalarına rağmen, çalışma koşullarının zorluğu ve düşük ücret politikası bu arkadaşlarımızı bile çileden çıkarmıştır. Bu arkadaşlarımızı kutluyorum. Hem işyerinde liderler, hem de sendikal örgütlenmenin liderleri, kahramanlarıdırlar. Onlara büyük saygı duyuyorum” şeklinde açıklamada bulundu. 


“BASKILARA SON VERİN” 

‘İşçi sendika omuz omuza’, ‘Sendika hakkımız engellenemez’, ‘Özçelik-İş nerede biz oradayız’ slgonları ve düdükleriyle konuşması sık sık kesilen Akyel, “Bir başka husus da işyerinde çalışan arkadaşlarımıza yapılan baskılardır. İşyerinde ikna ve sorgu odaları bulunmaktadır. Üyelerimizin günde üç-beş kez cep telefonlarına el konuluyor. e-devletlerine giriliyor. Bu suçtur. Bu suçu işlememeleri için işveren tarafını buradan uyarıyorum. Adin işverenine sesleniyorum;

Gelin burada barış ve huzur ortamında çalışma barışı devam etsin. Bir araya gelelim. Emekçilerin sendikalı olma hakkına müdahale etmeyin. Bu anayasal bir haktır. 51 arkadaşımızı tezgahlarının başına geri alın. Daha sonra birlikte çalışmaya başlayalım. Arkadaşlarımızın tek bir isteği var. Az önce ifade ettim. Bu arkadaşlarımız temelinden itibaren bu fabrikada çalışıyorlar. Fabrikayı büyüttüler. Fabrikanın fazla üretim yapmasına asla karşı değiliz. Ama bunu karşılığında çalışanlar hak ettiği ücreti ve insanca çalışabilecekleri bir ortama kavuşmalarını istiyoruz. 


“MÜCADELEMİZ TOPLU SÖZLEŞME İMZALANINCAYA KADAR SÜRECEK”

Özçelik-İş Sendikası’nın, 41 bin üyesiyle metal işkolunda büyük ve güçlü bir sendika olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Yardımcımız Akyel, “Bu başlatmış olduğumuz mücadelede, Adin emekçisiyle maddi ve manevi olarak sonuna kadar beraberiz. Yetkili sendika olup, toplu iş sözleşmesi masasına oturuncaya kadar Biz mücadelemizi ve bu işin peşini bırakmayacağız. Bugün pandemi var diye böyle geldik ama sizlere baskılar devam ederse, işlerinizi sizlere geri teslim etmezlerse tüm teşkilatımız burada sizlerin yanında olacaktır. Bundan şüpheniz olmasın. Bundan sonra burada binler olacaktır” diyerek verilen haklı mücadeleden asla geri atmayacaklarını ifade etti. 

Daha sonra Akyel ve Adin’deki üyelerimiz alkışlar ve düdükler sesleri ve sloganlar eşliğinde işvereni protesto ederek bölgeden ayrıldılar.