1 Haziran 2024

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARIMIZ ALTUN VE KOÇ, INDUSTRİALL KÜRESEL SENDİKASI İCRA KURULU TOPLANTISINA KATILDI

Sendikamızın Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun ve Şerafettin Koç, 23-24 Mayıs tarihleri arasında İsviçre’nin başkenti Cenevre’de düzenlenen sendikamızın üyesi olduğu IndustriAll Küresel Sendikası’nın İcra Kurulu Toplantısına katıldı.

İcra Kurulu Toplantısını takip eden Altun ve Koç, burada bir dizi temaslarda bulunarak, uluslar arası sendikal işbirliğinin artırılmasına yönelik görüşmeler gerçekleştirdi.

Diğer taraftan toplantının açılış konuşmasını yapan IndustriAll Küresel Sendikası’nın Başkanı Marie Nilsson, “IndustriAll Küresel Sendikası’nın ilk kadın başkanı olarak seçilmenin onur ve mutluluğunu yaşıyorum. Cinsiyet eşitliğinin önemi ve insan haklarının özü de budur. Teknoloji değişikliği, iklim değişikliği, endüstri 5.0 gibi önemli konuları tartışmaktan vazgeçemeyiz. Temsil ettiğimiz emekçiler, geleceği bir tehdit olarak değil vaat olarak görene kadar mücadele etmeliyiz.” ifadelerin kullandı.

Filistinli sendikacı Sahar Abdo ise ülkesindeki savaş ve zulümde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunmayı talep etti ve saygı duruşu gerçekleştirildi.

Sahar Abdo, “İsrail baskısı 7 Ekim 2023’te başlamadı 1948’ten beri süregelen bir zulmün içerisinde olduklarını söyledi. 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bir savaşın içerisindeyiz. Ölen kişilerin çoğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Ne zaman İsrail soykırımı uluslararası kuruluşların kınaması ve yaptırımı ile karşılaşacak?” diye konuştu.

Dünya çapında 140 ülkede 50 milyondan fazla işçiyi temsil eden IndustriAll Küresel Sendikası’nın 4. Kongresinin 4-7 Kasım 2025 tarihleri arasında Avustralya’nın Sidney şehrinde yapılmasına karar verildi. Toplu fotoğraf çekimi ve teşekkür konuşmaları ile toplantı sona erdi.