9 Ocak 2020

EĞİTİM SEFERBERLİĞİMİZİN İLK AŞAMASI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Sendikamızın hem teşkilatımıza hem de üyelerimize yönelik olarak başlatmış olduğu eğitim seferberliği kapsamında “Özçelik-İş Sendika Akademisi 1.Dönem Eğitim Programı”nın Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen işyeri temsilcilerimizin katılımıyla ilk etap eğitimleri gerçekleştirildi. 

Sendikamızın genel merkezindeki konferans salonunda yapılan ve birinci bölümü başarıyla tamamlanan eğitim programının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, “2020 yılı ve bundan sonraki süreçte ‘insana yatırım’ odaklı bir çalışma prensibiyle yolumuza devam edeceğiz. Bilinçli bir sendikal hareketin ortaya çıkmasına büyük katkı verecek olan bu eğitimlerimiz yıl boyunca devam edecek” dedi. 


Konuşmasında sendikal eğitimin sahadaki önemine dikkat çeken Genel Başkanımız Değirmenci, “Hem sahada edindiğiniz pratik bilgiler hem de buradan aldığınız teorik bilgiler bir araya geldiğinde bilinçli bir sendikal hareketin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle bu eğitimlerimize büyük önem veriyoruz ve sendikamızın gelirlerinin büyük bir bölümünü eğitimlere ayırıyoruz. Bu çerçevede önce teşkilat mensuplarımızı ardından da üyelerimizi yeni genel merkezimizin konferans salonunda birbirinden kıymetli, alanında uzman hocalarımızla eğitimlerden geçireceğiz. İnşallah genel merkezimizin konferans salonu hiç boş kalmayacak” diye konuştu. 

Değirmenci, eğitim programının hazırlanmasında emeği geçen genel merkez yöneticilerinden hocalara, fedakarlık yaparak eğitimlere katılan işyerleri temsilcilerimizden eğitim uzmanlarına kadar herkese teşekkür etti. 


EĞİTİMİN İÇERİĞİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Eğitim seferberliği kapsamında uygulamaya konulan eğitim programının içeriği de temsilcilerimiz tarafından büyük takdir ve beğeniyle karşılandı. 

Eğitimler ilk olarak, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın’ın “Temel Sendikacılık Kavramları, Sendikaların İşlevleri, Dünyada ve Türkiye’de Sendikacılığın Gelişimi, Hak-İş ve Özçelik-İş Tarihi ve Misyonu, Sendikal Örgütlenme Becerileri, Sendikal Stratejiler, Günümüz Dünyasında Değişen Sendikacılık, Sendikal Değerlerimiz ve Etkili Sendikacılık” konu başlıklarını anlatmasıyla başladı.

Daha sonra ise Sendikamızın Genel Sekreteri Hicret Bozoklu katılımcılara, “Sendika Nedir? İşkolu ve İşkolu Tespiti, Sendika Üyeliğinin Kazanılması, Yetki ve Dava Süreçleri, Toplu İş Sözleşmesi ve Süreçleri, Resmi Arabuluculuk” gibi konularda eğitimler verdi. 

Eğitim Uzmanlarımızın  “Temel İkna Becerileri” konusunda eğitim vermesiyle ilk gün programı tamamlanmış oldu.

Eğitim programımız ikinci gün ise Kişisel Gelişim Uzmanı Aslıhan Özgenur Özge’nin “Beden Dili, Nezaket Kuralları, Protokol Adabı” konularını anlatmasıyla devam etti. 

Ardından Sendikamızın Avukatı Büşra Şahin’in çalışma hayatını yakından ilgilendiren “İş Sözleşmesi, İş Sözleşmesinde Tarafların Hak ve Borçları, İş Sözleşmesinin Sona Erma Halleri, İş Sözleşmesinin Sona Ermesinin Hukuki Sonuçları, İşe İade Davası ve Sendikal Fesih, Çalışma Koşullarında Değişiklik, Çalışma ve Dinlenme Süreleri” konuları anlatmasıyla eğitimlerimiz son buldu.

SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Birinci dönemin ilk etap eğitimlerinin tamamlanmasıyla birlikte işyeri temsilcilerimiz için sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Törende katılımcılar sertifikalarını, Sendikamızın Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun, Recep Akyel ve Ferhan Öner ile Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu’nun elinden aldı.