7 Eylül 2020

EĞİTİM PROJEMİZ KAYSERİ’DEKİ ÜYELERİMİZİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sendikamız Özçelik-İş tarafından yürütülen ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen ‘Metal Sektöründe Çalışanların Güvenlik Kültürünün Eğitim Yoluyla Arttırılması Projesi 3-4 Eylül 2020 tarihlerinde Kayseri’deki üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Sendikamız Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Kayseri Şube Başkanımız Celalettin Korkmazyürek ve şube yöneticilerimiz ile Proje Koordinatörümüz Pınar Özcan, Proje Asistanımız Meltem Toraman Soğuksu, eğitmenlerimiz, temsilcilerimiz ve üyelerimiz katıldı.


Eğitim seminerinde bir açılış konuşması yapan Genel Başkanımız Değirmenci, “Bu proje, aynı zamanda son 4 yıldır sendikamızda başlattığımız değişim hareketinin bir meyvesidir. Bu proje, sendikamızdaki dönüşüm rüzgarının bir sonucudur. Bu proje, sadece sendikamızın değil, diğer tüm kaynakların da emekçi kesimin refah ve mutluluğu için kullanılmasının adıdır. Bu proje, emekçiler için en güzelini, en iyisini çıkarıp bulma ve onu hayata geçirmenin bir yansımasıdır. Elhamdülillah, sizlerle bu projenin hayata geçirilmesinin huzurunu, mutluluğunu yaşıyorum. Bugüne kadar üyelerimiz ve teşkilatımız için, kendi öz kaynaklarımızla birçok eğitim programları düzenledik. Bilinçli bir sendikal hareketin ve çalışma yaşamının ortaya çıkması için eğitim alanını hiçbir zaman geri plana itmedik. Bu doğrultuda bizler, bugün sendika olarak bir ilki gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün itibariyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “İşçi ücretlerinden ceza olarak kesilen paralarını”, hazırladığımız projemize kaynak olarak kullanmaya başladık. Bu, sendikamız için ilktir, ilk olduğu kadar da devamı gelecek bir sürecin başlangıcıdır. Şimdilerde üzerinde çalıştığımız, üyelerimizin kapasitelerinin artırılmasını sağlayacak birçok projeyi de, yakın zamanda hayata geçirmenin planlarını yapıyoruz” diye konuştu. 

“PROJEYLE İŞ KAZALARININ VE MESLEK HASTALIKLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Konuşmasında “Bugün bu projeyi büyük bir heyecanla yapıyor olmak, sendikal heyecanımıza heyecan, umudumuza umut katmaktadır” diyen Genel Başkanımız Değirmenci, “Projemizle birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından sağladığımız parasal kaynak sayesinde, Aralık ayına kadar en az 240 üyemize eğitimler verip sertifikalarını takdim ederek iş güvenliği konusundaki bilinç düzeylerini artırmayı planlıyoruz. Projemiz sayesinde, siz değerli çalışanların, güvenlik kültürlerinin artmasını ve iş kazası ile meslek hastalıklarının azalmasını hedefliyoruz. Özellikle metal sektörünün kanayan yarası olan, canımızdan canlar götüren iş kazalarının, bu eğitimlerle önüne geçilmesini sağlayacağız. Projemizle birlikte metal ve çelik sektöründe sadece çalışanların değil, işverenlerin de güvenlik kültürünün artırılmasını sağlayarak iş kazalarının önemli ölçüde azalmasına katkı sunacağız. Yine eğitimler ve koçluk çalışmasıyla, uzun vadede iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunulacağız” diye konuştu. 

“BİRÇOK BAŞLIKTA EĞİTİMLER VERİLDİ” 

Değirmenci’nin konuşmasının ardından Proje Koordinatörümüz Özcan, projenin tanıtımını yaparak, projenin hedeflerini, uygulanacak faaliyetleri ve beklenen sonuçlarına ilişkin bilgi verip, projenin neden gerekli olduğunu anlattı. 

‘İş Sağlığı ve Güvenliğine Genel Bakış’, ‘Güvenlik Kültürü’, ‘Psikososyal Risk Faktörü olarak Stres’, ‘Stres Uygulama Atölyesi’, ‘Kurumsal Mücadele Yöntemleri’, ve ‘Kurum İçi İletişim’, ‘Yüz yüze Etkili İletişim Uygulamaları’, ‘COVID-19’dan Korunma Yöntemleri’ konularından verilen eğitimlerin sonunda üyelerimize ölçme ve değerlendirme testi yapılarak sertifikaları verildi.