5 Aralık 2016

DYTECH’TEKİ ÜYELERİMİZE ‘YETKİ’ MÜJDESİNİ GENEL BAŞKANIMIZ VERDİ

Kocaeli’nde faaliyet gösteren ve 600 kişinin çalıştığı DYTECH Otomotiv Sanayi Tic. Ve Pazarlama Ltd. Şti’deki üyelerimize, bekledikleri ‘yetki tespiti’ müjdesini, Sendikamız Genel Başkanı Yunus Değirmenci verdi.

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Avukatımız Jan Aras Arslan, Sendikamız Kocaeli Bölge Temsilcisi Erdal Yaldız, Dytech’e bir ziyaret gerçekleştirdi.  

Dytech Genel Müdürü Ayhan Karataş ve İnsan Kaynakları Müdürü Pervin Hopalı Şen ile yapılan görüşmenin ardından sendikamız yönetimi fabrika içinde üyelerimizle bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, işçilere seslenerek, şunları söyledi:

“Üç aylık genel başkanım. Arkadaşlarıma, ‘Dytech’in yetki belgesini almadan hiçbir yere gitmeyeceğim’ dedim. Bugün ananızın ak sütü kadar helal olan yetki belgenizle geldim. Sizlerin bir buçuk yıldır Toplu İş Sözleşmenizi(TİS) geciktiren, fiilen yanlarında olmadığınız halde sizleri greve çıkarıp, grevde başarılı olamayan, ama hala yakanızdan düşmeyen sendikacılara ders vermek için geldim. Eğer ki, burada yaşanan tablo, şahsım ve sendikamızda yaşansaydı gelir sizlerle helalleşip giderdim. Ama toplu iş sözleşme görüşmesinin, bugün itibariyle sizlere hayırlı olsun demeye geldim. Sizi mutlu edecek bir toplu sözleşme imzalamak için de buraya geleceğim inşallah. Eğer ki bu yetkimize itiraz etmezlerse, hemen TİS dönemini başlatacağız. Bu saatten itibaren, işvereni de uyarıyorum; işçisiyle beraber, buradaki tabloda göründüğü gibi, yetki belgesi de bizimle beraber. Ne idüğü belirsiz sendikacılar bu yetkiye itiraz etse bile, işveren TİS sürecini yine de başlatmak zorundadırlar. Çünkü beklediğiniz kadar beklediniz. Ben biliyorum ki sizin TİS’i beklemeye artık tahammülünüz yok. Benim de yok. İşveren de bu çağrımıza kulak versin. Aksi halde bu saatten itibaren üyesi yanında olan, yetkili olan bir sendikanın genel başkanı olarak her türlü hareketi yapma hakkına sahibiz”

Konuşmasının ardından üyelerimiz tarafından omuzlara alınmak istenen Genel Başkanımız Değirmenci, bu talebi geri çevirerek, ‘İşçinin omuzlarında gezen bir sendikacı olmayacağım. Başkan nerede biz oradayız değil, Sendika nerede biz oradayız’ denilmesini istiyorum” dedi.

Daha sonra Değirmenci ve sendikamız yönetimi, tezgahlarına dönerek çalışmaya başlayan üyelerimizle tek tek tokalaşarak, üyelerimizle fotoğraf çektirdi.