25 Haziran 2015

Direnen Emekçi Kardeşlerimize Bir Destek Daha

Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında işten çıkartılan 82 emekçi kardeşimize bir destekte IndusrriALL Global Union’dan (IndustriALL Küresel Sendikalar Birliği) geldi. Sendikamızın başlatmış olduğu girişimler neticesinde IndustriALL Global Union İtalya’daki metal sendikaları temsilcilerine Türkiye’deki direnişe destek vermeleri yönünde çağrıda bulundu. Çağrı metni şu şekilde:

Bildiğiniz üzere, FIAT’ın Türkiye’deki KOÇ Grubu ile TOFAŞ adında bir ortak yatırımı var. Fabrika Bursa’da bulunuyor. Türk otomotiv endüstrisinde yaşanan huzursuzluk sırasında TOFAŞ çalışanları Türk Metal’den istifa etti. Üyemiz olan, Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası TOFAŞ çalışanlarının çoğunun kendi saflarına geçtiklerini bildiriyor. Çelik-İş 4.500’ün üzerinde işçiyi temsil ettiğini söylüyor. Bize de gönderdikleri mesajla, 82 sendika üyesi işçinin TOFAŞ tarafından yemekhanede sadece yönetimi alkışlamak gibi barışçıl bir eylem yaptıkları için işten atıldıklarını bildiriyorlar. Eylemin sebebi bir hafta süren iş bırakma eylemi sonrasında TOFAŞ yönetimi tarafından kendilerine verilen ücret artırımı sözünün tutulmamış olması. Çelik-İş bu 82 işten çıkartmanın haksız olduğunu ve işçileri temel sendikal haklarından mahrum bırakmak amacını taşıdığını belirtiyor. Biz de bu fikre katılıyoruz. İşçiler sadece yönetimi alkışladıkları için işten çıkartılamaz. Şimdi IndustriAll Küresel Sendikasının İtalya’daki FIAT yönetimi nezdinde gereken tedbirleri alması isteniyor.”

Öte yandan sendikamız yönetimine gelen bilgilere göre, TOFAŞ Yönetiminin işten attığı 82 kişinin, iş bırakma eyleminin intikamını almak için işten çıkartıldığını kanıtlayan bir durum daha ortaya çıktı. Yönetim işçilerin slogan attıkları için işten çıkartıldıklarını iddia etmişti, ancak bu kişilerden Bayram Önder, Musa Kızak, Yusuf Can, Emin Mutlu, İbrahim M. Çetin ve Cem Yamaner adlı işçilerin işitme engelli olduğu ve slogan atmalarının tıbben mümkün olmadığı ortaya çıktı.

Böylece bu bahaneyle, TOFAŞ Yönetiminin gerçek amacının Çelik-İş Sendikasının bu fabrikada örgütlenmesine öncülük eden işçileri tasfiye etmek ve işçileri Çelik-İş’ten istifa ettirmek için baskı ve kumpas kurmak olduğu açık ve net biçimde ortaya çıkmış oldu. Bu hususun özellikle dikkate alınmasını kamuoyuna saygıyla bildiririz.