3 Aralık 2021

DEĞİRMENCİ VE HAK-İŞ YÖNETİMİ, BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ’Yİ HAK-İŞ’TE AĞIRLADI

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve heyetinin Hak-İş’e yapmış olduğu ziyaret programına katıldı.

Hak-İş Genel Merkezinde gerçekleşen ziyarette Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan başkanlığındaki Hak-İş Yönetim Kurulu ile ve BBP Genel Başkan Destici ve heyeti gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyük Birlik Partisi ile birçok sorunun çözümü noktasında ortak hareket ettiklerini belirterek, gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Arslan, çalışma hayatının en önemli gündem maddelerinden biri olan asgari ücrete ilişkin Hak-İş’in talepleri ve yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Arslan, “Asgari ücret gibi toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren, büyük bir toplu iş sözleşmesi olarak tanımladığımız asgari ücretin tespitindeki sistematiğin yanlış ve eksik olduğunu, komisyonun yapısının değiştirilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Komisyonda başta işçiler olmak üzere işçi emeklileri ve bu konuyu ilgilendiren her kesimin orada temsil edilmesi ve geniş bir uzlaşı ile asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” diyerek asgari ücrete ilişkin olarak 1 Aralık tarihinde üç konfederasyonun ortak bir deklarasyona imza attıklarını hatırlatıp, bunun büyük bir başarı olduğunun altını çizdi.

Destici ise, “Çalışan kesimlerimizin içerisinde en yüksek sayıyı asgari ücretlilerimiz oluşturuyor. Bu sene de yaşanan ekonomik sıkıntılar ve hayat pahalılığı sonucunda asgari ücret daha da önemli bir hale geldi. Bu sene BBP olarak asgari ücretin artık 1 yılda değil 6 ayda bir belirlenmesini, asgari ücretin vergi dilimlerinden olumsuz bir şekilde etkilenmemesini istiyoruz. Ayrıca biz asgari ücretin 4.500 TL olmasını düşünüyoruz” ifadelerini kullanarak çalışma hayatına ilişkin birçok konuda değerlendirmede bulundu.