7 Haziran 2023

DEĞİRMENCİ VE ALTUN AVRUPA SENDİKASI İCRA KURULU TOPLANTISI’NA KATILDI


Üyesi olduğumuz IndustriALL Avrupa Sendikası İcra Kurulu toplantısı 30 Mayıs-1 Haziran 2023 tarihleri arasında Yunanistan’ın Selanik şehrinde gerçekleştirildi.

İcra Kurulu toplantısına Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun ve Dış İlişkiler Uzmanı Meltem Toraman Soğuksu katıldı.

30 Avrupa ülkesinden yaklaşık 200 kişinin katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, çalışma hayatından ülkemizin gündemine kadar birçok konuyu değerlendirdi.
Sendikamızın Genel Başkanı Değirmenci, “Adil Ücret ve Koşullar İçin Sendika Gücünün İnşası” adlı oturumda söz alarak şunları ifade etti: “Türkiye’de 11 ilimizde 13 milyon insanımızı ilgilendiren ağır bir deprem felaketini yaşadık. Depremin ilk anından itibaren arama kurtarma ekiplerimizle birlikte vatandaşlarımızın kurtarılması için büyük mücadele verdik. Hayatını kaybeden üyelerimizin aileleri başta olmak üzere, üyelerimize ve vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlarda bulunduk. İşverenlerle beraber, gıda ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın tamamında 107 binden fazla üyemiz bu depremden olumsuz etkilenmiştir. Bu sürecin devamında ise devlet-millet işbirliği ile yaralar hızlıca sarılmaya başlanmış ve sürecin normalleşmesi sağlanmıştır. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimiz inşaatı hızla bitirilen konutları depremzedelere teslim etmeye başlamıştır. Bu süreçte, üyelerimizin ücret kaybı olmaksızın üretime ara verilmiştir.

“SEÇİM SONUÇLARINDAN MEMNUNUZ”

Öte yandan ülkemizde 28 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi demokratik bir ortamda, vatandaşlarımızın yüzde 84 oranında katılımıyla yapılmıştır. Vatandaşlarımızın yüzde 52’sinden fazlası istikrardan yana tercihte bulunarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden Cumhurbaşkanı seçmişlerdir. Sendika olarak, siyasi istikrarın ekonomik istikrarı da getireceğinden, ülkemize dair güven ortamını sağlayacağından dolayı, seçim sonuçlarından duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim. Yeniden seçilen Cumhurbaşkanımızdan ve Hükümetten, sendikalar ve çalışanlar olarak beklentimiz çoktur. Hayat pahalılığı başta olmak üzere enflasyonun düşürülmesini, istihdamın artırılması, sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması gibi çözülmesi gereken sorunlara bir an evvel müdahale edilmesini beklemekteyiz.

“ULUSLAR ARASI İŞBİRLİĞİ GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAKTIR”
“Burada IndustriALL Avrupa içerisinde yapacağımız işbirlikleri, ülkemiz içerisinde gücümüze güç katacaktır. Hem sendikalaşmanın önündeki işveren baskısını kırmak, hem sendikasız çalışanların dikkatini sendikal faaliyetlere çekebilmek, hem de deneyim paylaşımlarını ele almak, sendikal gücümüzün artması açısından önemlidir. Bu toplantımızın işbirliğimizin artmasına, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin de güçlenmesine vesile olmasını temenni ediyorum.”
Daha sonra IndustriALL Avrupa Sendikası Genel Sekreter Luc Triangle ise yaptığı konuşmada Amasra’daki maden kazasında ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için baş sağlığı temennisinde bulundu.
Toplantı IndustriALL Avrupa Sendikası 2023-2025 Stratejik Planı’nın onaylanması ve teşekkür konuşmasının ardından sona erdi.