18 Şubat 2020

Değirmenci: “TEMSA’DA HAKLI MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ”

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Değirmenci: 

“TEMSA’DA HAKLI MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ”

Dev otomotiv firması TEMSA’da çalışanları temsilen toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olan Sendikamızın Genel Başkanı ve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci, “TEMSA’da, bir an bile durmadan aylardır sürdürdüğümüz  haklı mücadelemizin sonuç verdiğini görmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Emekçiler olarak, işimizin başına dönmek için sabırsızlanıyor, fabrikamızın kapısından içeri girmek için adeta gün sayıyoruz” diye konuştu. 

Bir süredir üretimin durdurulduğu Adana’da faaliyet gösteren dünya markası TEMSA’da üretimin yabancı bir ortakla Sabancı Holding tarafından yeniden başlatılması için gerçekleştirilen girişimlere ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Değirmenci, “Alınterinden başka sermayesi olmayan işçiler olarak işyerimizde üretimin durmuş olması bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştı. Ellerimizle, emeklerimizle büyüttüğümüz Türkiye’nin gururu TEMSA’nın paslanmaya terk edildiğini görmek bizleri ciddi bir endişeye sevk etmişti. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen ümidimizi hiç yitirmedik. Mücadelemizden hiç geri durmadık. Yerli ve milli bir fabrikanın ipinin çekilmesine, şalterinin indirilmesine asla müsaade etmeyeceğimizi haykırdık. Bugün geldiğimiz noktada Sabancı Holdingin yeniden üretime başlamak için girişimde bulunduğunu görmek bizlere verilebilecek en güzel haber oldu” ifadelerini kullandı.


Bu zorlu süreçte elini taşın altına koyan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya ve şahsında Sabancı ailesi ile ilgili bankalara gayretleri için teşekkür eden Değirmenci, “Biz emekçiler için meşakkatli ve bir o kadar da zorlu imtihanlarla dolu olan bir dönemde bizleri yalnız bırakmayan, desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere kıymetli bakanlarımıza, milletvekillerimize, siyasi parti temsilcilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve Adana halkına şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Bu süreçte olayların başından sonuna takipçisi olan Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan’a kıymetli çabaları ve mücadeleleri için teşekkür ederim” dedi.

“ÜRETEN TÜRKİYE’YE KATKI VERMEK İÇİN HAZIRIZ” 

TEMSA’nın Türkiye’nin adını onlarca ülkede gururla temsil eden bir firma olduğuna dikkat çeken Değirmenci, “TEMSA bizlerin ekmek kapısı olduğu kadar, ülkemiz için de bir gurur vesilesidir. Türkiye’nin yerli ve milli bir değerini kaybetmek en çok bizleri üzerdi. Bu nedenle en kısa sürede işimizin başında olmak istiyoruz. Alınterimizle, emeğimizle üreten ve ürettikçe yükselen bir Türkiye’ye katkı vermek en büyük derdimiz ve hedefimizdir” diyerek açıklamasını tamamladı.