4 Ekim 2019

DEĞİRMENCİ: “SÖZLEŞMEYİ MASA BAŞINDA VE TÜM HAKLARIMIZI ALARAK İMZALAMAK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ”

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci:

“SÖZLEŞMEYİ MASA BAŞINDA VE TÜM HAKLARIMIZI ALARAK İMZALAMAK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ”

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 130 bin civarında metal işçisini ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesine ilişkin olarak “Üyelerimizin mutluluğunu, fabrikalardaki iş barışını, ülkemizin huzurunu artıran bir toplu iş sözleşmesini masa başında, tüm haklarımızı alarak ve en kısa sürede nihayete erdirmek öncelikli hedefimizdir” diye konuştu. 

Değirmenci, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası(MESS) ile yürütülen toplu iş sözleşmesine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. 

Sözleşme taslağını geçtiğimiz günlerde MESS’e sunduklarını ve Özçelik-İş ile MESS arasındaki ilk oturumun 8 Ekim’de yapılacağını ifade eden Değirmenci, “Özçelik-İş Sendikası olarak, MESS’e sunduğumuz toplu iş sözleşme taslağımızı, sözleşme kapsamındaki işyerlerimizde alınteri akıtan üyelerimizle ve bu işyerlerinin bağlı olduğu şube yöneticilerimizle ince eleyip sık dokuduğumuz istişareler sonucunda hazırlayarak MESS’e ilettik. Her zaman olduğu gibi yine tüm iyi niyetimizi koruyarak önümüzdeki günlerde müzakere masasına oturacağız. Üyelerimizin talep ve beklentilerini karşılayan, fabrikalarda ciddi iş barışına katkı sunan, ülkemizin huzur ve kardeşliğini katlayan bir sözleşmeyi imzalamak en büyük hedeflerimizdendir. Çünkü biz biliyoruz ki işçi mutluysa fabrikada barış vardır. İşçi memnunsa ülkemizdeki huzur ve kardeşlik en üst seviyededir” ifadelerini kullandı.

“İŞVERENLERDEN HAKÇA PAYLAŞIM İSTİYORUZ”

Bir önceki toplu iş sözleşmesinde metal işçilerinin beklenti içerisinde olduğu birçok konuda ilerleme sağladıklarını kaydeden Değirmenci, “Ekonomimizin içerisinden geçtiği dar boğazın elbette ki farkındayız. İşyerlerinin üretim-satış noktasında sıkıntılar yaşadığını elbette ki biliyoruz. Fakat üyelerimizin aldığı ücretlerin de yeterli olmadığını, ortada hakça bir paylaşım yapılmadığını da görüyoruz. Bu nedenle verimli ve kaliteli bir üretim isteyen işverenlerin, üyelerimizin alın terinin karşılığını tam manasıyla vermesini beklemek en tabi hakkımızdır. İşverenlerden beklentimiz hakça bir paylaşımı tesis etmeleridir. Özçelik-İş Sendikası olarak inanıyoruz ki geçtiğimiz sözleşmede olduğu gibi bu sözleşmeden de üyelerimizin hakkını alarak beklentilerini karşılayarak alnımızın akıyla çıkacağız” şeklinde açıklamada bulundu.