21 Kasım 2016

DEĞİRMENCİ: “SÖZ KONUSU İŞÇİ HAYATI İSE GERİSİ TEFERRUATTIR”

Sendikamız Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Siirt’in Şirvan ilçesindeki maden ocağındaki meydana gelen faciaya ilişkin olarak, “Bu üzücü kazayla birlikte iş sağlığı ve güvenliği konusunun önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. İşverenler ‘Mevzu insan hayatı ise gerisi teferruattır’ diyerek, hiçbir ekonomik yükten kaçmadan, bu konuya gereken önemi vermelidir” dedi.

Değirmenci, 6 işçinin öldüğü, 10’unun halen göçük altında olduğu Şirvan’daki maden kazasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Değirmenci, “Her facianın ardından dikkat çekilen iş sağlığı ve güvenliği konusunun, bu tür kazalar olmadan, sürekli olarak gündemde tutulması büyük önem arz etmektedir. Bu konuları konuşmak için illa işçilerimizin ölmesi mi gerekiyor” diye konuştu.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda işverene büyük iş düştüğünü belirten Değirmenci, “İşyerlerinde pek de önem verilmeyen bu konu, her geçen gün daha fazla işçimizin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Daha fazla canlar yitip gitmeden, işvereninden işçisine, Hükümetinden sendikasına kadar herkes üzerine düşeni yapmalıdır” dedi.

“İŞÇİLERİMİZİ, ÖDÜL VE CEZA SİSTEMİ BİR NEBZE DE OLSA KORUR”

Değirmenci, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği konusunun sürekli olarak eğitimlerle ve uyarılarla desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Bu tür iş kazalarının ödül ve ceza sistemiyle en aza indirilebileceğini de belirten Değirmenci, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ortaya çıkan ihmallerle paralel, etkin bir ödül ve ceza sistemi olmasının yararlı olacağını belirtti.

Değirmenci, ‘İş sağlığı ve güvenliğini, mevzuatta belirtildiği gibi yerine getiren işverenler teşviklerle ödüllendirilmelidir. Aksi davranışta bulanan işverenler ise yaptırıma tabi tutulmalıdır. Bu uygulama, işverenler üzerinde önemli bir etki eder ve bir nebze de olsa işçilerimizin hayatı korur” ifadelerini kullandı.