23 Ağustos 2019

DEĞİRMENCİ: “KARDEMİR, KARÇEL VE KARDÖKMAK ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

KARDÖKMAK’TA 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Genel Başkanımız Değirmenci:

“KARDEMİR, KARÇEL VE KARDÖKMAK ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

“İŞÇİSİYLE, YÖNETİMİYLE KARDEMİR’İ AYAĞA KALDIRDIK”


Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Kardemir’in ve bağlı şirketleri Karçel ve Kardökmak’ın işçilerin gayretli çalışmaları ve yönetim kurulu üyelerinin akılcı hamleleri sayesinde altın çağını yaşadığını ifade ederek üyelerini mutlu eden bir toplu iş sözleşmesi imzaladıktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kardökmak fabrika sahası içerisinde gerçekleştirilen,  Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç, Genel Müdür Hüseyin Soykan, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören ve şube yönetiminin de katılım sağladığı toplu sözleşme töreninde Genel Başkanımız Değirmenci, Kardökmak’ta çalışan işçileri kapsayan 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesinin detaylarına ilişkin üyelerine açıklama yaptı.


Birçok maddi ve sosyal kazanımların yer aldığı toplu iş sözleşmesinin üyelerine, Kardökmak’a, Kardemir’e ve Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileyen Değirmenci, “Üyelerimizin verimli ve fedakarca yaptığı çalışmalar ve Kardemir yönetim kurulu ve ekibinin yatırım ve büyüme odaklı çalışmaları sayesinde Kardemir, sadece Türkiye’de değil, dünyada da bir marka haline gelmiştir. Tabi sürecin bir ekip işi olduğunu iyi biliyoruz. İşçisiyle, işvereniyle, yöneticileriyle, sendikasıyla uyum içerisinde, huzur ve barış ortamının tesis edilmesiyle bu işler başarılmıştır. Bu tablo sayesinde Kardökmak’taki üyelerimize birinci yıl için yüzde 41’i aşan zam artışı sağladık. Ortaya çıkan bu başarıya katkı sunan başta üyelerimiz olmak üzere yönetim kurulundaki ailelerimize, bağımsız üyelerimize ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, Kardemir en kısa sürede yılda 3 buçuk milyon ton kapasiteye ulaşacak ve bu sayede daha fazla üretim ve istihdam ortamı sağlayacaktır.  Böylelikle Kardemir, bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sunacaktır” diye konuştu.

“Özellikle son dönemde Kardemir’den her gün yeni yatırım haberleri geldiğini, ürün yelpazesinin genişlediğini duymaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diyen Değirmenci, “Demir çelik sektöründe dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alan Kardemir’in yapmış olduğu milli hamleler gerçekten gurur verici. Demiryolu ray üretiminden tekerine kadar birçok ürünün üretimi için çalışmalar yapılması göğsümüzü kabartıyor. Üretim kapasiteleri ile birlikte ürün çeşitliliğini de artıran Kardemir, inşallah önümüzdeki süreçte savunma sanayinde ve yerli otomobil konusunda üstüne düşen sorumluluk ve kararlılığı ortaya koyacaktır” diye konuştu.


“SAVUNMA VE OTOMOTİV’DEKİ ÇALIŞMALAR HEYECAN VERİCİ”

Kardemir’in ortaya koymuş olduğu hedefe ulaşması için üyeleriyle birlikte canla başla çalıştıklarını kaydeden Genel Başkanımız Değirmenci, “Cumhuriyetimizin ilk entegre demir çelik fabrikası olan ve fabrikalar yapan fabrikalar olarak nam salan Kardemir’in hem Karabük ve çevresine, hem de ülkemiz ekonomisine katkı vermeye devam etmesi gibi bir derdimiz var bizim. Kardemir’i Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te, bugünden daha güçlü ve daha büyük  görmek, en büyük arzumuzdur. Çünkü biz biliyoruz ki Kardemir ayakta ve güçlüyse işçiler olarak bizler de güçlüyüz ve dimdik ayaktayız demektir. ” ifadelerini kullandı.

Yerlileşme yolunda özellikle savunma sanayinden otomotiv sektörüne kadar Kardemir bünyesinde bir dizi çalışmalar yapılmasını heyecanla takip ettiklerinin altını çizen Değirmenci, “Savunma sanayimiz ve otomotiv sektörümüz Kardemir aracılığıyla inşallah Türk işçisinin, üyelerimizin ellerinde yükselecek. Bu yönde Kardemir’de yapılan çalışmaları takdirle izliyoruz. Millileşme ve yerlileşme için atılacak her adıma biz işçiler olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız. Kardemir aynı zamanda üstlenmiş olduğu misyon ve vizyonla milli bekamızın en önemli yapı taşlarındandır. Bu nedenle zaman Kardemir’i daha da büyütme zamanıdır. Gün, Kardemir olarak ülkemiz ekonomisine en büyük katkıyı sunma günüdür” dedi.

 Tören alanında “İşçi sendika omuz omuza” sloganları atan işçiler ise sözleşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.