5 Ekim 2023

DEĞİRMENCİ, HAK-İŞ KADIN STRATEJİ BELGESİ ÇALIŞTAYINDA KONUŞTU

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Vekili ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, 4 Ekim 2023 tarihinde HAK-İŞ Genel Merkezi’nde düzenlenen HAK-İŞ Kadın Strateji Belgesi Çalıştayına katıldı. Değirmenci, “Bu belge, kendine inanan, güvenen kadınların belgesi olmalıdır. Bu strateji belgesi, çalışma hayatının gerçekleriyle, Türk toplumunun ana kodlarıyla, sendikal yaşamın mücadele ruhuyla harmanlanarak hazırlanmalıdır” dedi.

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 2024-2028 yıllarını kapsayan hedef ve stratejilerini belirlemek üzere HAK-İŞ Kadın Strateji Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı ve Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin, alanında uzman hocalar, Sendikalarımızın Kadın Komite Başkan Yardımcıları ve üyeleri, Hukuk Müşavirleri ile uzmanlar ve basın mensupları katıldı. Değirmenci, AB KİK toplantısı için yurtdışında bulunan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın selamını ileterek başladığı konuşmada, kadın hakları konusunda hassasiyetlerini ortaya koyan, HAK-İŞ’te kadın haklarını genel bir politikaya oturtan Genel Başkan Arslan başta olmak üzere,  bu çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederken, çalıştayda görev alacak akademisyen ve kadın temsilcilere, kadınlara başarılar diledi.

“HAK-İŞ OLARAK, BÜYÜK BİR HASSASİYETLE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Değirmenci, kadınların işgücüne katılabilmelerinin ve iş hayatında varlıklarını sürdürebilmelerinin önündeki sorunların ortadan kaldırılması için HAK-İŞ olarak, büyük bir hassasiyetle çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek “Kadın çalışanların çalışma koşullarını iyileştirmek için adımlar atıyoruz. Kadınların çalışma hayatına katılımlarını destekleyen projeleri hayata geçiriyor, kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlara çözümler üretebilmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

HAK-İŞ OLARAK EĞİTİMLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Kadınlara yönelik olarak yapmış olduğumuz çalışmaların sonucunun rakamlara yansımış olduğunu vurgulayan Değirmenci, “2023 yılı itibariyle 21 üye sendikamızın 19’unun Genel Merkez ve Taşra teşkilatında Kadın Komitesi yapılanmaları kurulmuştur. 2009 yılında ise HAK-İŞ olarak, kadın üye sayımız 9 bin iken, günümüzde bu sayı 220 bini aşmıştır. Ortaya koyacağımız projelerle ve çalışmalar sayesinde HAK-İŞ’in artan üye sayısına paralel olarak, kadın üye sayımızın daha da artacağına olan inancım sonsuzdur” diye konuştu.

“STRATEJİ BELGESİNİN BİR RUHU OLMALI”

Hazırlanacak olan strateji belgesinin bir ruhu olması gerektiğinin altını çizen Değirmenci, “ Bu strateji belgesinin, bir ruhu olmalıdır. Bu, kadınının gerçekten hak ettiği değere kavuşması için çırpınan bir ruhtur.  Bu belgeyi gören başta erkekler olmak üzere herkes, çalışma hayatına ve sendikal yaşama kadınların tabir-i caizse gümbür gümbür geldiğini hissetmelidir” ifadelerini kullandı.
Ülkemizdeki zorlukların ve engellerin farkında olduğunu ancak engellerin aşılmak için olduğunu belirten Değirmenci, çalışmalara yön verirken tüm bu olumsuzlukları ve Türk çalışma hayatındaki kadınların yaşadıkları sorunlara çözüm olacak, yollarına ışık tutacak bir strateji belgesinin ortaya koyulmasının önemli olduğunu vurguladı.

Değirmenci’nin konuşmasının ardından HAK-İŞ Genel Sekreter Yardımcısı ve Kadın Komite Başkanı Fatma Zengin de, HAK-İŞ Kadın Strateji Belgesi’nin içeriği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Açılış toplantısının ardından, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gonca Bayraktar Durgun, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aliye Uslu Üstten, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Rekabet ve İnovasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Sarıtaş, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Kürşat Tutar moderatörlüğünde dört ayrı salonda oturumlar gerçekleştirildi.