19 Mart 2020

DEĞİRMENCİ: “FABRİKALARDA ALINACAK TEDBİRLERLE BU ZORLU SÜRECİ HASARSIZ ATLATACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Türkiye’nin dört bir yanında üyelerinin bulunduğu fabrikalarda alınacak tedbirlerle virüsle mücadelenin hasarsız atlatılabileceğini ifade etti. 

Her geçen gün dünyada hızla yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) 11 Mart 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’ye de sıçramasının ardından  fabrikalarda devam eden üretim süreçleriyle ilgili olarak Genel Başkanımız Yunus Değirmenci yazılı bir açıklama yaptı. 

“Yetkilili merciler tarafından bu virüsten korunmak için hijyen kurallarına her zamankinden daha fazla özen göstererek, alınacak basit önlemlerle sağlığımızı korumanın mümkün olduğu açıklanmıştır” diyen Değirmenci, “Özellikle çalışan sayısının yoğun olduğu fabrikalarda hastalığa karşı kişisel hijyen ve koruyucu tedbirlerin hayata geçirilerek üretim süreçlerinin bu şekilde devam ettirilmesi büyük önem arz etmektedir. Emekleri ve alınterileriyle ülkemizin kalkınmasına büyük katkı sağlayan üyelerimizin bu süreçte hiçbir zarar görmeden, bu zorlu dönemi atlaması Sendikamız Özçelik-İş ve Konfederasyonumuz Hak-İş için hayati bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede İşçi-İşveren-Sendika ilişkisinin ve işbirliğinin koordineli ve sürekli iletişim halinde devam ettirilmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte işverenlerimizin çalışanları virüsten korumak adına gerekli tedbirleri alarak, üretimi devam ettirmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde işverenler ve işveren vekilleriyle ortak bir çalışma içerisinde bulunduğumuzun bilinmesini isteriz” diye konuştu. 

Herhangi bir kargaşaya, kaos ve paniğe neden olmadan, gerekli tedbirleri alarak, üretim süreci devam ettirilen İskenderun’da kurulu İSDEMİR gibi dev bir kuruluşta Sendikamızın işveren tarafıyla yaptığı işbirliği neticesinde alınan önlemlerin başarıyla uygulandığına dikkat çeken Değirmenci, “İSDEMİR’de ‘maske dağıtımı, yemekhanelerdeki yoğunluğun azaltılması, servislerin dezenfekte edilmesi, ziyaretçi kabulüne sıkı tedbirler uygulanması, hamile ve emzikli çalışan kadınlara izin verilmesi, fabrikaya malzeme getiren tır şoförlerinin dahi araçtan indirilmemesi’ gibi önlemler alınarak üretim sürecinin üyelerimiz korunarak devam ettirilmesi başarıyla sağlanmaktadır” diyerek alınacak önlemlerin altını çizdi. 


“HERKES SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRİRSE ZARAR GÖRMEYİZ” 

“Sendika olarak, bu hayati sürecin İşçi-İşveren-Sendika işbirliği içerisinde sorunsuz bir şekilde atlatılacağına olan inancımız tamdır” diyen Değirmenci, “İşverenlerimiz çalışanlar için tedbir alarak, Sendikamız bu sürecin takipçisi olarak, üyelerimizin de kişisel hijyen ve bakımlarına dikkat ederek, bu dönemi sıfır hasarla geride bırakacağına ilişkin hiçbir şüphemiz yoktur. Özetle herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirse hiç kimsenin zarar görmesi mümkün olmayacaktır. Virüsün ve yol açabileceği olumsuz ekonomik tahribatın üstesinden ancak birlik ve beraberlik içerisinde olursak gelebileceğimiz ortadadır. Bu nedenle başta devletimizin açıklamaları dikkate alınarak haricindeki bilgi kirliliğine neden olanlara itibar etmeden, sendikamızın üyelerimiz için gerekli girişimleri hayata geçirdiğinin bilinmesini istiyoruz” dedi.