26 Nisan 2024

DEĞİRMENCİ ÇALIŞMA BAKANI IŞIKHAN’IN HAK-İŞ’İ ZİYARETİNDE YER ALDI


Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve HAK-İŞ Genel Yönetim Kurulu ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan HAK-İŞ’te ağırladı.

Genel Başkan Mahmut Arslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın ziyaretinin, 1 Mayıs öncesi önemli bir döneme rastladığını hatırlatarak, sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen görüşme dolayısıyla kendilerine teşekkür etti.

Yapılan görüşmeye Bakan Işıkhan, Arslan ve Değirmenci’nin yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Devlet Sert, Halil Çukutli, Mehmet Ali Kayabaşı, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş, Bakanlık Bürokratları ve HAK-İŞ Uzmanları katıldı.

Bakan Işıkhan, yaptığı konuşmada “Sayın Mahmut Arslan’a ve yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. 5 yıllık aradan sonra Çalışma Meclisini 29 Nisan’da yeniden topluyoruz. 13. Çalışma Meclisi’ni Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 29-30 Nisan 2024 tarihinde Ankara’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu dönemki toplantımızın başlığını; “Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı: Emeğin Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği” olarak belirlemiş bulunuyoruz. Meclisimizde çalışma hayatını ilgilendiren temel konulara ilişkin sorunları gündeme getirecek ve bunlara yönelik hazırlayacağımız temel politikaları tüm tarafların katılımıyla hayata geçirmeye gayret edeceğiz Pek çok konunun kapsamlı olarak ele alınacağı 13. Çalışma Meclisimizin şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Çalışma hayatı içerisindeki vergi adaletsizliğinin de bir an evvel giderilmesini isteyen Arslan ise, Çalışma Meclisi’nin uzun yıllardır toplanmadığını belirterek, 13. Çalışma Meclisi’nin düzenlenmesini olumlu karşıladıklarını söyledi.

Bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Kocaeli’nde kutlayacaklarını anımsatan Arslan, “1 Mayıs etkinliklerimizi kaosa, tartışmalara, gerginliklere, emniyet güçleriyle gerginliklerin yaşanmasına kurban edemeyiz. Bu nedenle olası gerginlikler, 1 Mayıs’taki vereceğimiz mesajlara mani olacaktır. Bu yıl 1 Mayıs’ta alanlarda, özellikle son dönemde karşılaştığımız ekonomik zorluklar, ek protokoller, toplu sözleşmelerimizde ek zam taleplerimiz, asgari ücret, yine Kamu Çerçeve Protokolünün yerel yönetimlerde uygulanmamasından kaynaklı zorluğumuz, geçici mevsimlik işçilerin özellikle Çaykur’daki durumunu gündeme getireceğiz” dedi.