13 Haziran 2019

DEĞİRMENCİ, BELEDİYELERDE İŞTEN ÇIKARILAN EMEKÇİLERE DESTEK İÇİN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI

Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, belediyelerde yaşanan işten çıkarmaları ve sendikal baskıları protesto etmek amacıyla Konfederasyonumuz Hak-İş ve kardeş sendikamız Hizmet İş’in başlattığı “Emek ve Adalet Yürüyüşü”ne katıldı.

Değirmenci, mağdur işçilere destek amacıyla Bolu’dan Ankara’ya kadar sürecek yürüyüşe katılarak, metal işçilerinin yanlarında olduğunu gösterdi.

11 Haziran 2019 tarihinde Bolu Belediyesi önünde Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yaptığı basın açıklamasıyla başlatılan yürüyüşün Ankara’daki CHP Genel Merkezi önünde sonlandırılması öngörülüyor. 

Basın açıklamasında işten çıkartılan işçilerin tek amaçlarının Bolu’ya hizmet etmek olduğunu belirten Arslan, “25 Mayıs günü söyledik. Dedik ki bayram sonuna kadar bekleyeceğiz. Geliniz bu insanları bayrama kadar işe geri alın. Almazsanız Bolu’dan “Ankara’ya CHP Merkezi’ne yürüyeceğiz” dedik. Bunu bütün medya kuruluşlarında ifade ettik, duymadılar, dinlemediler, ciddiye almadılar, bizim yürüyüş yapacağımıza inanmadılar.” dedi.

Arslan, Hak-İş olarak her zaman doğru ve adaletli olanın yanında yer aldıklarını söyleyerek, “Ama bugün başta CHP’li belediyeler olmak üzere, HDP’li bir kısım yandaşları, Hak-İş’e bağlı sendikalara düşmanca tavır alıyorlar. Üyelerimize saldırıyorlar. Sürgün ediliyorlar. İşyerleri değiştiriliyor, buna direnenler işten atılıyor. Buna sessiz mi kalacağız, bunu yapanları söylemeyecek miyiz? Bunu yapanlardan hesap sormayacak mıyız? Soracağız, elbette hesap soracağız. Onun için bu meydandayız, onun için Ankara’ya yürüyeceğiz” diye konuştu.


SİYAH ÇELENK BIRAKTIKTAN SONRA YÜRÜYÜŞ BAŞLADI

Basın açıklamasının ardından Genel Başkanımız Değirmenci’nin katılımıyla Arslan ve beraberindeki heyet, Bolu Belediye Başkanlığı ile CHP İl Başkanlığı önüne siyah çelenk koyarak, tarihi yürüyüşü başlattı.

Arslan, Değirmenci ve beraberindekiler, 196 kilometrelik Bolu-Ankara yolunda yürüyüşe büyük bir coşku ve kararlılıkla başladı. Mahmut Arslan, elinde “İşimiz Ekmeğimiz, Geleceğimiz İçin Yollardayız” yazılı pankartla yürürken, yürüyüşün ilk etabına katılım sağlayan Genel Başkanımız Değirmenci de atılan sloganlara eşlik ederek desteğini ortaya koydu.