18 Kasım 2016

DEĞİRMENCİ AVRUPALI SENDİKACILARLA BİR ARAYA GELDİ

Sendikamız Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Avrupa Endüstriyel Sendikalar Birliği(Industriall Europe) İcra Kurulu’na katıldı.

Sendikamız Dış İlişkiler Danışmanı M. Onur Sayılan’ın eşlik ettiği Değirmenci, burada bir takım temaslarda bulundu.
Değirmenci, İcra Kurulunun ardından Industriall Europe Genel Sekreteri Luc Triangle ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye ilişkin değerlendirmede bulunan Değirmenci, “Sendikamızı ülkemizde olduğu kadar uluslar arası platformda da çok güzel bir şekilde temsil etmek için toplantıya katılarak, bazı görüşmeler gerçekleştirdik. Burada işçi kardeşlerimizin sorunları hakkında fikir alışverişinde bulunma fırsatı elde ettik. Türkiye’deki gelişmeler hakkında bilgi verdik ve işbirliğinin önemi dikkat çektik” dedi.

Türk milletinin 15 Temmuz gecesi yaşadıklarına ilişkin olarak Avrupalı Sendikacılara bilgi verdiklerini kaydeden Değirmenci, yaptığı görüşmelere ilişkin şunları söyledi:
 “15 Temmuz’da ülkemizin atlattığı büyük badireyi de Avrupalı sendikacılara aktardık. O gece demokrasiye pranga vurulmak, darbe indirilmek istendiğini, millet iradesinin saldırıya uğradığını anlattık. FETÖ’cü teröristlerin, Genelkurmay başkanlığını, Meclisimizi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesini bombaladığını, halkı tank ve tüfekle şehit ettiklerini ifade ettik. 15 Temmuz’da demokrasimizin uçurumun kenarından döndüğünü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ‘meydanlara çıkın’ çağrısıyla milletimizin, havalimanlarına, meydanlara, sokaklara, darbecileri durdurmak için adeta bir insan seli olup, akın ettiğini,  yine milletimizin azim ve kararlığıyla darbe teşebbüsünün bertaraf edildiğini, derin komplo ve kumpasın, inanç ve imanla defedildiğini dile getirdik. Ayrıca görüşmelerimizde, o gece ve 27 gün boyunca süren demokrasi nöbetlerinde, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in ve sendikamızın dik duruşuna da dikkat çektik”