28 Ekim 2014

Cumhuriyetimizin 91’inci Yılı Kutlu Olsun

 

Cumhuriyetimizin 91′inci yılında, milletçe birlik ve beraberlik içinde olmanın ve geleceğe güvenle bakmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Cumhuriyet; halkın kendi kendisini idare ettiği rejimin adıdır. Dünyada eşine az rastlanan bir var olma mücadelesinin adı olan Kurtuluş Savaşıyla, azim, inanç, cesaret ve kararlılıkla Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

 

Her yıl daha büyük bir coşku ve heyecanla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı, gücünü, milletimizin ortak iradesiyle gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinden almaktadır. Demokrasi ve özgürlüklerin önündeki engellerden kurtulmuş büyük bir milletin fertleri olarak, farklılıklarımızı çatışma ve gerginliklerin nedeni olarak değil bizi birbirimize kenetleyen, birlik beraberliğimizi güçlendiren fırsatlar olarak görmeliyiz.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ifadesinde belirttiği gibi millet iradesinden ve milletin kararından daha önemli hiçbir şey yoktur. 91 yıl önce demokratik rejimine kavuşan milletimizin kendi seçtikleriyle idare edilmesi, çeşitli zaman dilimlerinde bazen askeri darbelerle, bazen bürokratik oligarşi eliyle sekteye uğramıştır. Bugün de ülkemizin içinde bulunduğu güven ve istikrar ortamını bozarak milletimizin birliğine ve beraberliğine kastetmeye çalışan şer odakları mevcuttur. Milletimiz, birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetine, demokrasisine ve ülkesine dün olduğu gibi bugün ve yarın da sıkı sıkıya bağlı kalacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Çelik-İş Sendikası olarak Cumhuriyetimizin 91’inci kuruluş yıldönümünde, ülkemiz için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, milletimizin  Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyoruz.