17 Ocak 2016

Cengiz GÜL: “Tofaş ve OYAK Renault işçisi için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz”

Hak-iş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamızın Genel Başkanı Cengiz Gül, Bursa’da yaptığı konuşmada, “Önümüzde iki seçenek var, ya uzun yıllar asgari ücret kapanında kalacağız, ya da kölelik ücretini asla kabul etmeyeceğimizi haykıracağız” dedi.

Bursa’da Çelik-iş Sendikası Tofaş Şubesince düzenlenen halı saha turnuvasının finalini izlemeye gelen Gül, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Tofaş ve OYAK Renault işçisinin haklarını arama mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Gül, bundan sonraki sözleşme ve senaryolarının da aynı olacağını ifade ederek, ”Toplu sözleşmeye yakın gelecekler, düdükler çalacaklar ‘Şunlar yapılacak bunlar yapılacak’ diyecekler. Toplu sözleşme öncesi aranıza girecekler ama asla ve asla imzaladıkları o sözleşmeyi karşınıza çıkıp açıklayamayacaklar. Bunlar çok iyi çalışılmış bir senaryonun parçası olarak önünüze gelecek, bunlara müsaade etmeyeceğinizi biliyoruz” diye konuştu.

İşçileri yılgınlığa düşürmek isteyenler olduğunu ifade eden Gül, konuşmasına şöyle devam etti:
”Çeşitli bahanelerle ve farklı nedenlerle işten atmalar yaşanıyor. Sevgili arkadaşlar, işten atmalarla ilgili de Tofaş İnsan Kaynakları Direktörü Burhan Çakır beni arayarak ‘Sendikal tercihlerden dolayı asla kimseyi işten çıkarmadıklarını’ iddia etti. Bizler bu tür anlayışlara karşı dik duruşumuzu devam ettireceğiz. Çünkü bu mücadelenin kazananı biz olacağız. Bizim mücadelemizde, atılan her işçi ile arkadaşlarımızı yılgınlığa düşürüp istifa ettirme baskıları bu anlayışlara güç verir. Ama atılan her işçi arkadaşın kararlılıkla arkasında durursak ve o arkadaşlar da ekmeklerinin kesilmesini neden göstererek dik durursa, bu tür anlayışlar son bulur. Bu işin çözümü kaçmaktan ya da yılgınlığa düşmekten değil, aksine saflarımızı birleştirmekten ve mücadele gücümüzü daha çok artırmaktan geçiyor.”

Gül, işçilere seslenerek ”Eğer sahte sendikacıların tehditlerine boyun eğerseniz biliniz ki Bursa’da metal işçisi asgari ücret kapanından kurtulamayacaktır. Sevgili arkadaşlar, önümüzde iki seçenek var, ya uzun yıllar asgari ücret kapanında kalacağız, ya da kölelik ücretini asla kabul etmeyeceğimizi haykıracağız “ ifadelerini kullandı.