22 Eylül 2016

ÇELİK-İŞ’TEN HÜKÜMETE ASGARİ ÜCRET TEŞEKKÜRÜ

Hiçbir çalışanın maaşı Bin 300 liranın altına düşmeyecek

ANKARA- HAK-İş Konfederasyonuna bağlı Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, yılsonu yaklaşırken vergi diliminden kaynaklı özellikle asgari ücretli çalışanların maaşlarında oluşacak olan kaybın önüne geçilmesi yönünde Hükümetin attığı adımdan memnun olduklarını dile getirdi.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren asgari ücret Bin 300 liraya çıkarılmış, fakat yılsonunun yaklaşmasıyla asgari ücretli çalışanların gelir vergisi tarifesi nedeniyle son 3 ayda bu ücretlerinin düşme tehlikesi ortaya çıkmıştı.

Net bin 300 liralık asgari ücretin ekim ayından itibaren yüzde 15 yerine yüzde 20’lik vergi dilimine dahil edilmesi halinde milyonlarca çalışanın aylık ücretinin yaklaşık 70 lira azalması söz konusu olacaktı. Bu da yılsonuna kadar ortalama bir çalışanın 210 lira gibi bir kaybını yaşamasına neden olacaktı.

Asgari ücretlilerin maaşlarının düşmemesi yönündeki beklentilerini karşılamak için çalışma yapan Maliye Bakanlığı, asgari geçim indirimi uygulamasıyla hiçbir çalışan maaşının Bin 300 liranın altına düşmemesini sağlayacak.

Konuyu değerlendiren Başkan Değirmenci “Çalışanların insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeleri için asgari ücretin daha da yükseltilmesi yönünde bir talebimiz varken, bir taraftan vergi dilimi nedeniyle ortaya çıkan düşüş tehlikesi bizleri endişeye sevk etmişti. Hükümet tarafından bunun bertaraf edilmesi hem sendikamız hem de üyelerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı” açıklamasında bulundu.

“ASGARİ ÜCRETLİLER DESTEKLENMELİ”

Günün şartlarına uygun ve çalışanlara nefes aldıracak bir asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini kaydeden Değirmenci, kamunun ve işverenlerin çalışanlara verilen ücretlerinin yanı sıra giyecek, eğitim, yakacak, düğün ve ölüm yardımı gibi birçok sosyal hakla desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Aksi takdirde özellikle asgari ücretlilerin büyük bir geçim sıkıntısı içinde kaldığına dikkat çeken Değirmenci, tüm emekçilerin, işçilerin, çalışanların adil, sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarına sahip hale getirilmesinin toplumsal barışa katkı sunacağını belirtti.