18 Haziran 2014

ÇELİK-İŞ SENDİKASI’NDAN YALANCI HAVA İŞİN TALİHSİZ VE DAYANAKTAN YOKSUN AÇIKLAMASINA KINAMA

     Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar!!!

Hava İş Sendikası, 18.06.2014 tarihinde ve sitesinde HABOM Çalışanlarının Hava İş’e geçiyor haberini yayınlaması, işverenle anlaştığını sitesinden duyurması tamamen gerçek dışıdır. Hava iş bu haberi ile ahlaksızca bir sendikal duruş sergilemiştir. Metal iş kolunda faaliyetine devam etmekte olan Çelik-İş Sendikası, yine metal iş kolundaki HABOM Çalışanlarını üye yaparak bünyesine katmış, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından Toplu İş Sözleşmesi yetkisini almış, işverenlerle uzunca bir TİS görüşme maratonundan sonra üç yıllık TİS’i imzalayarak uygulamaya koymuştur. HABOM Çalışanları akın akın Çelik-İş Sendikasına üye olarak bu TİS’den yararlanmaya devam etmektedirler. Bunu gören Ulaştırma iş kolunda olan Hava İş yönetimi, korku ile telaşe kapılmış yetkili olduğu Teknik A.Ş.’nin iş kolu da Metal İş kolunda yayınlanınca Teknik A.Ş.’yi kurtarma adına mahkemeye koşarak dava açmıştır. Henüz mahkeme aşamasında olan Teknik A.Ş.’nin dosyası bilirkişiye gitmiştir. Mahkemeden de aradığını bulamayacağını gören Hava İş Sendikası HABOM Çalışanlarını Sendikamızdan İstifaya davet ederek Teknik A.Ş.’yi kurtarma operasyonunu aklınca hayata geçirmeye çalışmaktadır. Şayet iş kolu ulaştırma işkolu olursa zaten istifaya gerek yoktur.

HABOM’da da, Teknik A.Ş.’de de Çalışanlar görecek ki Teknik A.Ş.’nin iş kolu mahkemece metal iş kolu olarak onaylandığı zaman Hava İş’ten istifa ettirmeden sendikamız Çelik-İş’e üye yapacağız.

Kendi yetkili oldukları işyeri için yaptıkları protokolü HABOM işletmesi için yapılmış gösterip sitelerinde yayınlayacak kadar gerçek dışı açıklamalarda bulunmalarını; “basit” bir sahtekârlık girişimi olarak görüyor, bu durumu sendikal hareket açısından esefle karşıladığımızı ve son olarak bu açıklamaları utanç verici bulduğumuzu bildiriyoruz.

Baştan beri THY HABOM personelinin yanında olan Çelik-İş Sendikası yine yanında olmaya devam edecektir.

YALAN YANLIŞ HABER YAPAN VE YAYINLAYANLARI KINIYORUZ.

ÇELİK-İŞ SENDİKASI GENEL YÖNETİM KURULU