1 Aralık 2014

Çelik-İş Sendikası, Sudanlı Sendikacılarla Bir Araya Geldi

Çelik-İş Sendikası, Hak-İş’le ortak yapılan eğitim kapsamında Türkiye’ye gelen Sudanlı sendikacılarla bir araya geldi. Görüşmede Sudandaki metal iş kolundaki sendikalarla geleceğe yönelik yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu.

Hak-İş ile Sudan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (SWTUF) ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde eğitim seminerinde bir araya geldi. Emek Konukevinde yapılan eğitim seminerine Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Genel Sekreter Dr. Osman Yıldız, Çelik-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep Akyel, konfederasyona bağlı başkan ve yöneticileri ile uzmanları ile Sudan’dan gelen 20 kişilik sendikacı heyeti katıldı.

Eğitim programında “Toplu iş hukuku, toplu sözleşme ve müzakere teknikleri, işyeri uygulama deneyimleri” konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelde Av. Mustafa Avcı, Av. Buğrahan Bilgin ve Av. Oğuz Aksoy ile SWTUF Genel Sekreteri Musa Hammad Kafi birer sunum yaptı.

Eğitimin ardından Çelik-İş Sendikası, Sudanlı heyeti ağırladı. Yapılan görüşmede, Çelik-İş Sendikası ile Sudandaki metal iş kolundaki sendikalarla geleceğe yönelik yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu.

Çelik-İş Sendikası hakkında bilgi veren Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Akyel, son iki yıl içerisinde yaptıkları başarılı çalışmalarla metal iş kolunda 30 bininin üzerinde üyeye sahip olduklarını, metal işçisinin umudu haline geldiklerini söyledi. Recep Akyel, Türkiye genelinde örgütlenmeye devam ederek güçlerine güç kattıklarını vurguladı.

Sudan’ı kardeş ülke olarak gördüklerini belirten Akyel, “Sudan bizim kardeşimiz. Her zaman sudan’ın yanındayız. Önümüzdeki süreçte Sudan’daki metal işkolunda yer alan sendikalarla çalışmalar yapacağız. Bu şekilde iki ülke arasındaki birlik ve beraberliği güçlendireceğiz” dedi.

SWTUF Genel Başkan Yardımcısı Ahmed El Kamil Aydarous ise, Çelik-İş Sendikası tarafından ağırlanmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Sudan ile Türkiye arasındaki sendikal hareketin bağımsız olduğunu belirten Aydarous, “Hak-İş ve bağlı sendikalarla son derece seçkin ilişkilere sahibiz. Ayrıca bölgesel ve uluslararası birçok sendikayla da işbirliği içerisindeyiz. Biz, Hak-İş ve bağlı sendikalarla olan ilişkilerimizi geliştirmek arzusundayız. Ayrıca ekonomik anlamda işbirliği yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Görüşmenin ardından Genel Teşkilat Sekreteri Akyel, günün anısına Sudanlı heyete hediye takdim etti.