3 Kasım 2023

BÜYÜK TEŞKİLAT BULUŞMASI VE EĞİTİM SEMİNERİMİZ PROGRAMIMIZ ANTALYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sendikamız Özçelik-İş tarafından düzenlenen “Büyük Teşkilat Buluşması ve Eğitim Semineri” programımız, Türkiye’nin dört bir yanındaki binden fazla teşkilat mensuplarımızın ve üyelerimizin katılımıyla 26 Ekim-29 Ekim 2023 tarihinde Antalya Kremlin Palace Otel’de gerçekleştirildi.

Programımız, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin, teşkilatımız ve üyelerimiz tarafından otel girişinde coşku ve heyecanla yapmış oldukları karşılamayla başladı.

Programın ikinci gününde ise eğitim seminerimizin açılış toplantısı gerçekleştirdi. Açılış programına Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Aydın Baysal, Şerafettin Koç, Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak,  HAK-İŞ Antalya İl Başkanı Muhammed Talha Kandil, Şube-Bölge Başkanlarımız ve yöneticileri, temsilcilerimiz ve çok sayıda üyemiz katıldı.

Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan toplantıda Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Aydın Baysal da selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Baysal konuşmasında, “Yalnız bugünün selametini ve rahatını değil, yarının tehlikelerini, risk ve endişelerini de düşünüyor olmamız, bugün bizim burada buluşabilmemizin en önemli etkenlerindendir. Zindan karanlığından; yakıcı güneş aydınlığına çıkmak, ancak eğitimle mümkündür. 4 günlük eğitim programımız da, bu anlayışımızın bir yansıması olarak ortaya çıkmıştır. Bu program, sendikal heyecanımızın bir yansımasıdır. Bu program, Özçelik-İş’in ne kadar büyük bir aile olduğunu dost-düşmana duyurduğumuz bir organizasyondur. Bu program, bugün sendikamızda var olan huzur ve refahın göstergesi, yarınlarımızın güvencesinin işaretidir. Bu program, sosyal sendikacılık anlayışımızın görünen yüzü, sendikal mücadelemizin fark edilmeyen yumruğudur. Bu nedenle, büyük önem atfettiğimiz bu eğitim programımızın yapılmasına öncülük eden, teşkilatımızı ve üyelerimizin eğitimi için elini taşın altına koyan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’ye huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyor, gerek bu tür dev eğitim programlarımızı gerekse lokal bazlı işyeri ve teşkilat eğitim programlarımızı Genel Başkanımızın öncülüğünde yapmaya devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Daha sonra sloganlar eşliğinde konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, İsrail’in Gazze’de Müslümanlara yönelik gerçekleştirdiği soykırımdan dünya ve ülkemizdeki gelişmelere, sendikamızın faaliyetlerinden çalışma hayatının gündemine kadar birçok konuya değindi.

Her şubemiz için ayrı ayrı şiirler okuyarak teşkilat mensuplarımızı selamlayan Değirmenci, konuşmasına şöyle devam etti:

“CUMHURİYETİ YÜKSELTECEK OLAN NESİL BU SALONDADIR”

“Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözünün rehberliğinde bugünlere geldik. Bugün, yeni bir dirilişin, yeni bir yükselişin arifesindeyiz. Cumhuriyeti yükseltecek, Türkiye’yi büyütecek, Türk milletinin asil ruhuna yakışır bir Türkiye’yi inşa edecek olan nesil, bugün bu salondadır. Emeğimizle, alın terimizle, bileğimizin hakkıyla, işçi kimliğimizle, milletimize hizmet ederek, ülkemizi yükseltecek olan nesil, bugün bu salondadır. Ey Türk milletinin aziz evlatları, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlu olsun. Milletimizin birliği ve varlığı daim olsun. Türkiye’nin başlayan ikinci yüzyıl yolculuğu mübarek olsun.”

“MÜSLÜMANLARIN KURTULUŞU TÜRKİYE’NİN ELİNDEN OLACAKTIR”

Özellikle gönül coğrafyamızdaki Müslüman kardeşlerimizin kan ve gözyaşının akış hızı, her geçen gün artmakta, akıp giden Müslüman kanı, yitip giden Müslüman canı, yüreğimizi yaralamaktadır. Yıllardır teröristler eliyle ülkemizde, Siyonistler eliyle Filistin’de, sonra Irak’ta, Suriye’de, Somali’de, Arakan’da, Yemen’de, nice Müslüman toprağında milyonlarca Müslüman, şehit edilmiştir. Bugünlerde Terör devleti İsrail’in, Filistinli kardeşlerimizi soykırıma tabi tuttuğunu ibretle ve nefretle takip ediyoruz. Tüm bu içler acısı tabloya rağmen, Bizler inandık, iman ettik. Yüce Allah, vaadini yerine getirecektir. Allah, vaat ettiği gibi nurunu tamamlayacak ve Müslümanlara zaferi bir gün nasip edecektir. Bizim kitabımızda da, davamızda da, ümitsizliğe yer yoktur.  Son 20 yılda İslam’ın sancaktarı Türkiye, dizlerinin üzerinden ayağa kalkmıştır. İçimizdeki ve dışımızdaki teröristlere nefes aldırmayan Mehmetçiğimiz, gün gelecek Karabağ’ı özgürleştirdiği gibi Kudüs’ü ve Mescidi Aksa’yı tutsaklıktan kurtaracaktır. Yüzyıllarca nasıl ki tüm dünyaya, ecdadımız Osmanlı eliyle huzur, barış ve güveni hakim kıldıysa, yine başaracağız. Mazlumun, mağdurun, kimsesizin akan gözyaşını, yine asil milletimiz silecek, akan kanını yine Türkiye dindirecektir.”

“İŞVERENLERİN HAYAT PAHALILIĞINDA ELİNİ DAHA FAZLA TAŞIN ALTINA KOYMASINI İSTİYORUZ”

“Bugün, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de, enflasyon canavarıyla, dolayısıyla hayat pahalılığıyla mücadele ediyor. Enflasyon, bugün ülkemizde yaşam şartlarımızı aşağılara çeken, tehlikeli seviyelere gelmiştir. Enflasyon en yıkıcı etkisini hiç şüphesiz sabit gelirli emekçiler üzerinde göstermektedir. Yüksek faiz ve enflasyon ortamında, ev ve araba almak hayale dönüşmüştür. Enerji fiyatlarının bugün geldiği nokta, emekçilerin belini bükmüştür. Başta beslenme, barınma gibi temel ihtiyaç malzemelerine bir an önce indirimler yapılmalı, fahiş zamlarla milletimizi soyanlara en ağır yaptırımlar uygulanmalıdır. Bütün çalışanların sorunu olan vergi dilimi uygulaması, emekçiler lehine yeniden ve acilen düzenlenmelidir. Doğalgaz ve elektriğe indirimler yapılmalı, kara kış, emekçiler için bahar olmalıdır. Ülkemiz ne zaman dara düşse, bir fabrikada ne zaman işler yolunda gitmese, fedakârlık yapmaktan geri durmayan emekçiler için, fedakârlık yapılmasının zamanı gelmiştir. İşverenlerimizden bu hayat pahalılığında daha fazla ellerini taşın altına koymalarını da bekliyoruz.

“YARINLAR ÖZÇELİK-İŞ VE HAK-İŞ SEVDASINI YÜREĞİNDE TAŞIYANLARINDIR”

“Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in güçlü ve sonsuz desteğiyle, devletimizden ve işverenlerden tüm talep ve beklentilerimizi, daha yüksek sesle isteyebiliyoruz. HAK-İŞ’in varlığı, bizlere güç, güven ve huzur vermektedir. HAK-İŞ, Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın keskin zekası, bilgi ve tecrübesi, liderliği ve dur durak bilmeyen çalışma aşkıyla, bambaşka bir boyuta taşınmıştır. HAK-İŞ, artık sadece HAK-İŞ değildir. Bir bakarsınız, HAK-İŞ bir metal işçisinin veya bir belediye çalışanın gönlünde, bir bakarsınız, Afrika’daki, Filistin’deki bir yetimin kırgın yüreğindedir. HAK-İŞ, umuttur, HAK-İŞ aydınlık yarınlardır. HAK-İŞ, Mahmut Arslan’ın liderliğinde, işçisinden emeklisine, dünya mazlumundan, mağduruna varana kadar, artık herkesin HAK-İŞ’idir. Özçelik-İş Sendikası, bir evladın babasına olan bağlılığı gibi her zaman HAK-İŞ’in emrindedir. Özçelik-İş’in her derdinde, ağrısında, sızısında HAK-İŞ ve Mahmut Arslan vardır. Bu cesur yürekler Özçelik-İş’te olduğu sürece, Özçelik-İş de, HAK-İŞ’in ve onun lideri Mahmut Arslan’ın sağındadır. Yarınlar Özçelik-İş ve HAK-İŞ sevdasını yüreğinde taşıyanlarındır.”

“2023 YILINDA ÖZÇELİK-İŞ NEFERLERİ SAHADA DA MASADA DA KAZANMIŞTIR”

“Zihnimizde, gönlümüzde, ruhumuzda işçi ve emekçiyle geçirilmiş bir yılı geride bırakıyoruz. Geriye dönüp baktığımızda vicdanımız rahat, ruhumuz huzurlu, gönlümüz ferahtır. 2023 yılında Özçelik-İş’in neferleri sahada da, masada da kazanmıştır.

“TEŞKİLATIMIZI SEVİNDİRECEK ÇOK İŞLER YAPACAĞIZ”

Bu teşkilatın mensuplarını sevindirecek daha çoook işler yapacağız. Gelecek bizimdir. İmanımız da var, imkânımız da var. Azmimiz de var, heyecanımız da var. Emekçiler için hayallerimiz de, projelerimiz de var. Bilgimiz de var tecrübemiz de var. Cesaretimiz de var, tevazuumuz da var. Sesimiz de var avazımız da var. Enerjimiz de var, motivasyonumuz da var. Gözünü budaktan sakınmayan neferlerimiz var. O neferleri evlerinde yüce çınarlar gibi bekleyen eşlerimiz, evlatlarımız var. Seher vaktinde dua eden mazlumlarımız var. Kardeşliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz var. Bize inanmış aslanlar gibi teşkilatımız var. Bize inanan güvenen, Mahmut Arslan’ımız var. O Haldi gam yok, tasa yok, endişeye hiç mahal yok. Bu nedenle biz önümüze bakıyoruz, Türkiye’nin metal işkolunda, en büyük sendika olma hayaliyle çalışıyoruz. Sendikal mücadelemizde nasıl en ön sırada yer alırız, buna kafa yoruyoruz.”

Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin ardından Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in Genel Başkanı Mahmut Arslan da bir konuşma yaptı.
Arslan kürsüye çıktığı esnada çalan müzik eşliğinde sahnede Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ile birlikte katılımcıları el ele tutuşarak selamladı.

Daha sonra konuşmasına başlayan ve HAK-İŞ ve Özçelik-İş Sendikası arasındaki ilişkilerin Genel Başkan Yunus Değirmenci dönemi ile birlikte tarihindeki en ileri ortaklık ve en ileri dayanışma noktasında olduğunu ifade eden Arslan, “Elbette ki hakkı ve adaleti de gözetmemiz gerekiyor. Bu birlikteliğimizin ortaya çıkmasında elbette ki HAK-İŞ olarak bize düşen sorumlulukları yerine getirdik. Ama aynı zamanda Özçelik-İş Sendikamızın HAK-İŞ ile olan ilişkilerinin bu noktaya gelmesinde sendikamızın başta Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve bütün ekibin çok büyük katkıları var. Bu birlikteliği bu güçlü dayanışmayı bundan sonra da sonuna kadar taşımamız gerekiyor” dedi.

“ÖZÇELİK-İŞ SENDİKAMIZ VE YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Arslan, “Bütün sendikalarımızla olduğu gibi Özçelik-İş sendikamızla da HAK-İŞ arasındaki bu dayanışmanın, bu birlikteliğin bu gerçekten ortak hareket etme anlayışının daha da güçlenerek devam etmesini istiyoruz. Diğer arkadaşlarım bütün bu süreçlerde ve bundan sonrası için de gerçekten Özçelik- İş sendikamıza, konfederasyonumuzla ilgili Yunus bey şunu yapacağımız dediğimizde hayır dediğini duymadık. İkinci dönemdir, beraber çalışıyoruz. Eğer HAK-İŞ davasının HAK-İŞ mücadelesinin bir ihtiyacı varsa bütün sendikalarımızın sorumlulukları olduğu gibi Özçelik-İş sendikamızın da sorumluluğu var. Ama bu sorumluluğun da ötesine geçip bize ne görev düşerse yaparız diyen bir Özçelik-İş sendikası yönetim var. Bu yönetimi bir kez daha kutlamak istiyorum. Teşekkür ediyorum. Biz aslında bu anlayışla güçlüyüz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından verilen ara sonrası eğitimlere geçildi. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı hocalarından Prof. Dr. Mehmet Merve Özaydın ve İletişim ve Kişisel Gelişim Uzmanı Rahim Aladağ, teşkilat mensuplarımıza ve üyelerimize bir dizi eğitimler verdi.

Eğitimlerin tamamlanmasının ardından düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelen teşkilatımız ve üyelerimize, İsrail’in Gazze’deki zulmünü anlatan videolar izletilmesiyle eğitim programı ikinci günü son buldu.