14 Aralık 2021

BURSA ŞUBE BAŞKANIMIZ MUSTAFA ÇÖLÇÜ ŞUBE KONGRESİNDE GÜVEN TAZELEDİ


Bursa Şube Başkanlığımızın 10. Olağan Genel Kurulu, 12 Aralık 2021 Pazar Günü Bursa Almira Otelin toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Şube Kongresi sonucunda, mevcut Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölçü güven tazeleyerek yeniden Şube Başkanlığına seçildi.

Bursa Şubemizin Genel Kuruluna, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile birlikte Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Ankara Bölge Başkanımız Hüseyin Cansu, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Hizmet-İş Bursa Şube Başkanı ve Bursa Hak-İş İl Başkanı Mustafa Yavuz’un yaptığı Genel Kurulda, Genel Başkanımız Değirmenci, ülkemizdeki ekonomik gelişmelerden devam eden MESS Grup Toplu İş Sözleşme sürecine kadar birçok konuyu değerlendirdiği bir konuşma yaptı.


“Büyük İslam âlimleri Emir Sultan ve Üftade Hazretlerinin nefes alıp verdiği ve yetiştiği bu toprakları, bugün alınterleriyle sulayarak bereketlendiren Bursa’nın emekçilerini selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Değirmenci, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Emekçiler dün olduğu gibi bugün de yarın da, alınteri ve emekleriyle ülkemizi ayakta tutmaya devam edecektir. Üretimin asli unsuru emektir, emekçilerdir. Emek olmadan, üretimin olmayacağı ortadadır. Hal böyleyken, emekçiler enflasyona, vergi dilimlerine, döviz kuruna kurban edilmemelidir. Fedakâr emekçiler, hayat pahalılığı karşısında işverenlerin insafına bırakılmamalıdır. Bu aralar asgari ücret için rakamlar adeta havada uçuşuyor. Bizler, rakamlardan önce asıl sorunların çözümüne odaklanılmasını istiyoruz. Rakamları konuşmak yerine, önce enflasyona ve hayat pahalılığına çözüm istiyoruz. Evet, bugün asgari ücreti 4 bin lira veya 5 bin lira yapabilirsiniz. Ama yarın hayat pahalılığı karşısında belirlenecek yeni asgari ücret de eriyip gidecektir. Masada aldığımız ücret artışları, marketteki, pazardaki fahiş zamlarla hiç olacaktır. Asıl isteğimiz, kalıcı çözüm bulunmasıdır.”

“SAHALARA İNMEKTEN ÇEKİNMEYİZ”

“Umudumuz ve beklentimiz; Maysan’daki üyelerimiz başta olmak üzere MESS’e bağlı tüm işyerlerindeki üyelerimizin beklentilerinin tam manasıyla karşılanmasıdır. Bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Taleplerimizin görmezden gelindiğini fark ettiğimiz anda, sahalara inmekten çekinmeyeceğimizi de buradan açıklamak istiyorum. İşçi, geçim sıkıntısıyla boğuşurken, kimse bizden öylece sessiz kalmamızı beklemesin. Neyse hakkımız olanı, kararlılıkla alacağız. Masada bitirmek önceliğimizdir, bitmiyorsa sahalar da bizimdir. Geçim sıkıntısı altında üyelerimizin hakkını alana kadar bu yoldan dönüş yoktur.”

“BURSA ÜLKEMİZİN VE SENDİKAMIZIN GELECEĞİDİR”

“Türkiye ekonomisine büyük katkı sunan Bursa, bizler için hayati önemde bir şehirdir. Bursa emekçisi ise, vazgeçilmez sevdamızdır. Bursa, sendikal hareketimizin garantisi, emek dünyasının başkentidir. Bursa, hem ülkemizin hem de sendikamızın geleceğidir. İnşallah, bu bölgede Şube Başkanımız Mustafa Çölcü’nün öncülüğünde büyüyeceğimize olan inancım tamdır. Şükürler olsun ki, tıpkı diğer bölgelerde olduğu gibi Bursa’da da sendika olarak çok güzel işlerin altına imzalar attık. Üyelerimizin hakkı verilmediğinde, neler yapabileceğimizi tüm Türkiye’ye gösterdik. MASTAŞ’ın yiğitleriyle aylarca süren anlı-şanlı bir grev yaparak, üretimden gelen gücümüzü sonuna kadar kullandık. Bu süreçte ne şubemizi ne de MASTAŞ’taki üyelerimizi asla yalnız bırakmadık. Maddi-manevi her zaman yanlarında olduk. Kimseyi mağdur etmedik. Üyelerimizin arkalarında adam gibi durduk. Mücadelemizi sonuna kadar sürdürdük.”

ÇÖLÇÜ:”HİZMETKAR OLMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Göreve geldiğimiz 2017 Aralık’tan itibaren örgütlü olduğumuz işyerlerinde birlik ve beraberliği tesis ettik. Üyelerimizin sesine kulak verdik, dertlerine derman, sorunlarına çözüm olduk. Göreve geldiğimizde 5 olan Şubemize bağlı örgütlü işyerimizi 20’a çıkardık. Bu işyerlerinde üyelerimizin alın ve akıl terini koruyarak, hiçbir işyerinde üyelerimizi enflasyona ezdirmedik. MASTAŞ işyerimizde eşi benzeri görülmemiş bir tarih yazdık. 195 gündür grev çadırında üyelerimizle birlikte akıllardan çıkmayacak, kitaplara sığmayacak bir mücadele verdik. Makamların, mevkilerin esiri olmadan, işçiye ağalık, paşalık yapmak için değil, hizmetkar olmak için yola çıktık. Çıkmış olduğumuz bu yolda işçinin sesi olmak, mazlumun elini tutmak, mağdurun yanında olmak benim için onurdur, şereftir. Yeni dönemde de Sendikacılığın bir gönül işi olduğunu hatırımızdan çıkarmadan gönüller yapmak için yüreğimizi ortaya koyacağız. Bu süreçte bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Genel Başkanım Yunus Değirmenci’ye, Genel Başkan Yardımcılarımıza, Genel Sekreterimize ve bugüne kadar yanımızda olan herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yapılan oy verme işlemi sonucunda Şube Başkanlığına Mustafa Çölçü yeniden seçilirken, Şube Sekreterliğine Hasan Çep, Şube Mali Sekreterliğine Bahattin Reyan, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine Bünyamin Kalaycı, Şube Eğitim Sekreterliğine Vecdi Güneş seçildi.