1 Mayıs 2017

BU YIL 1 MAYIS’I HAK-İŞ İLE BİRLİKTE DADAŞLAR DİYARI ERZURUM’DA KUTLADIK


Her yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Türkiye’nin değişik illerinde düzenleyen Konfederasyonumuz HAK-İŞ, bu yılki kutlamalarını Sendikamızın ve diğer bağlı sendikaların katılımıyla Erzurum İstasyon Meydanında yaptı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın birer konuşma yaptığı etkinliklere Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Erzurum’a gelen üyelerimiz ile diğer sendika üyesi çok sayıda işçi katıldı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen’in yanı sıra AK Parti ve MHP milletvekillerinin eşlik ettiği programda ilk olarak Erzurum Büyükşehir Belediyesine ait Mehteran Bölüğü gösteri yaptı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda Kuran-ı Kerim okunarak, işçilerin haklarının iyileştirilmesi için dualar edildi.


‘TAŞERONA KADRO İSTİYORUZ’


Törende binlerce HAK-İŞ üyesine coşkulu bir konuşma yapan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan,”Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz. Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün” dedi.


“Hak-İş olarak uyum yasalarının daha demokratik bir Türkiye için en geniş diyalogla hazırlanarak hızla hayata geçirilmesini istediklerini aktaran Arslan, şöyle konuştu:
“Milletimiz 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek geleceğimiz için yeni bir milat oluşturmuştur. Bu ülkenin çalışanları, üretenleri, emeğiyle geçinenleri olarak pek çok sorunumuz var. Bu meydandan haykırıyoruz, sesimizin duyulmasını istiyoruz. Taşeron işçilere kamuda işçi kadrosu istiyoruz. Özel sözleşmeli personel çözümünü asla kabul etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz. Taşeron işçilerin taleplerini duyun, anlayın ve gereğini yapın diyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları acilen çözülsün. Erzurum’dan, örgütsüz, sendikasız, sahipsiz olan tüm kardeşlerimize de ‘Ne olursan ol yine gel; örgütlü, sendikalı, güçlü ol’ diyorum. Emeğin ve emekçilerin önündeki bütün engellerin kalkmasını, örgütlenmenin önünün bir an önce açılmasını istiyoruz.”

AKDAĞ: “KADRO MESAJINIZI ALDIM”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, etkinlikte yaptığı konuşmada, işçilerin emeğini alın teriyle kazanırken ülkenin ihtiyacı olduğunda her zaman doğrunun, hakkın ve adaletin yanında durduğunu vurgulayarak, işçilerin “Teröre hayır, kardeşliğe evet ve taşerona kadro” dediklerine dikkati çekti. ‘Kadro istiyoruz’ şeklinde atılan sloganlara Akdağ, “Mesajlarınız alınmıştır. Bugün Bakanlar Kurulu var. Sayın Başbakanımız akşam Bakanlar Kurulunu topluyor. Ben Erzurum’dan aldığımız mesajı, akşam Bakanlar Kuruluna ve Başbakanımıza götüreceğim. Ne zaman ihtiyaç olduysa, sizler bu milletin şerefli evlatları, işçiler, işçi aileleri olarak hep bulunması gereken yerde bulundunuz. 15 Temmuz’da tankların önüne yatan, ağır silahların önüne çıkan sizlerdiniz. 15 Temmuz’da bu memleketin, ülkenin kendini kaymak tabakası kabul edenleri o tankları alkışlarken, sizler o tankların önüne yatanlardınız.” diye karşılık verdi.


 

Program, Arslan ve Değirmenci’nin yanı sıra diğer sendika başkanlarının işçilere karanfil dağıtımıyla ve başkanların güvercin uçurmasıyla son buldu.