2 Mayıs 2018

BU YIL 1 MAYIS’I HAK-İŞ İLE BİRLİKTE ADANA’DA KUTLADIK

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü her yıl Türkiye’nin farklı illerinde kutlayan Konfederasyonumuz Hak-İş, bu yılki kutlamalarını, Sendikamızın ve diğer bağlı sendikaların katılımıyla Adana İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirdi.

Kutlamalara, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yanı sıra Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden  Adana’ya gelen üyelerimiz ile diğer sendika üyesi çok sayıda işçi katıldı.

Program şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ayrıca şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti de okundu.

Açılış konuşmasının ardından alanı dolduran işçilere seslenen HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Adanalıları ve tüm katılımcıları coşkuyla selamladı.


“BU BAŞARI HEPİMİZİN”

Geçen yıl 1 Mayıs’ta Erzurum’da ‘Taşeron işçilere kamuda kadro istiyoruz’ diye hep beraber haykırdıklarını hatırlatan Arslan, “Aynı zamanda, mevsimlik ve geçici işçilerimizin sorunları çözülsün dedik. Özel sözleşmeli personel statüsünü asla kabul etmediğimizi ifade ettik. Bugün 1 Mayıs’ta Adana’dan onurla ve gururla sesleniyoruz. Taşeron işçilere kadro mücadelesini birlikte kazandık. Kamuda çalışan taşeron emekçi kardeşlerimizin kadroları hayırlı olsun. Ayrıca, 5 ay 29 gün çalışan geçici ve mevsimlik işçilerimiz de artık 9 ay 29 güne kadar çalışabilme yolu açıldı. HAK-İŞ’e inandınız, HAK-İŞ’e güvendiniz. Bizler de güveninizi boşa çıkarmadık. Bu başarı hepimizin başarısıdır. Bu kutsal ve zorlu mücadelede bize yol arkadaşı oldunuz. Bizimle bu kutlu yürüyüşe çıktınız. Bize inandınız, bize güvendiniz. Birlikte yorulduk, birlikte başardık.” diye konuştu.

“KADROYA GEÇEN İŞÇİLERDEN DAHA FAZLA ÇALIŞMA SÖZÜ”

KİT’lerde çalışan işçilerin kapsam dışı kaldığını hatırlatan Arslan, “Kadroya geçemeyen bütün taşeron işçilerimizin haklarını elde etmesi ve sorunlarının çözümü yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Kiralık araç, hastane bilgi yönetim sisteminde çalışanlar, kadroya geçemedi. Kadroya geçemeyen arkadaşlarımız için yeniden mücadeleye başlayacağız. Biz taşeron işçilerimizin yanında yer aldık. Bu mücadeleyi yeniden başlatıyoruz. Başarımızı unutmayacağız, eksikliklerimiz için çalışacağız” ifadelerini kullandı.


GENEL BAŞKANIMIZ HALAY ÇEKTİ

Konuşmaların ardından Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuz, Adana, İskenderun, Kayseri, Seydişehir, Ankara ve Osmaniye’den 1 Mayıs etkinliklerine katılmak için Adana’ya gelen üyelerimizle bir araya geldi.

Üyelerimizle davullar eşliğinde halay çeken Değirmenci, üyelerimizden gelen fotoğraf çektirme taleplerini geri çevirmedi.

Adana İstasyon Meydanın’daki 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Emek ve Dayanışma Günü programı, işçilere karanfil dağıtılması, beyaz güvercinlerin gökyüzüne bırakılması ve konfetilerin saçılmasıyla sona erdi.