25 Aralık 2022

BEKAERT’TEKİ MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ, ÜYELERİMİZİN TALEPLERİ KABUL EDİLDİ

Kocaeli Kartepe’de faaliyet gösteren örgütlü işyerimiz Bekaert Kartepe Çelik Kord A.Ş.’de sendikamızın yürütmüş olduğu haklı mücadele sonuç verdi, toplu iş sözleşme süreci sendikamızın ve üyelerimizin zaferiyle sonuçlandı.

Sendikamız, Bekaert’teki toplu iş sözleşme sürecinde işveren tarafıyla anlaşma sağlanamaması üzerine geçtiğimiz günlerde greve gidilmesi yönünde bir karar almıştı.

Bekaert grevinin yasaklanmasının ardından da fabrika içerisinde sendikamızın liderliğinde bir takım eylemler yapılmaya başlanmıştı.

Bu kapsamda sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci de fabrikaya giderek üyelerimizle birlikte fabrika bahçesinde ve içerisinde adeta gövde gösterisinde bulunarak, üyelerimizin haklı taleplerini dile getirdi.

Genel Başkanımız Değirmenci’nin fabrikaya yapmış olduğu ziyarete Genel Başkan Yardımcılarımız Mustafa Kılıç ve Şerafettin Koç, eşlik etti.

Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak ise fabrikadaki üyelerimizle birlikte Genel Başkanımız Değirmenci’yi ‘Dik dur eğilme bu işçi seninle’ ‘ İşte başkan işte sendika’ sloganlarıyla coşkulu bir şekilde karşıladı.

Sloganların ardından Bekaert’teki üyelerimize bir açıklama yapan Genel Başkanımız Değirmenci, “Başından beri bu toplu iş sözleşme sürecinin masa başında tamamlanması için çaba sarf ettik. Ülkemizdeki hayat pahalılığında haklı talep ve beklentilerinizin karşılanması adına, bugün bu mücadeleyi sahada vermeye karar verdik. Buraya dönmeye değil, ölmeye geldik” ifadelerini kullandı.
Genel merkezimizin verdiği destekten dolayı mutluluğunu dile getiren Bölge Başkanımız Çolak ise, “Birlik ve beraberlik içerisinde toplu iş sözleşme sürecinden alnımızın akıyla çıkacağız ” dedi.
Daha sonra işveren tarafıyla bir görüşme gerçekleştiren Genel Başkanımız Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuz ile Bölge Başkanımız Çolak, işverenle yine anlaşma sağlayamadı.
Bunun üzerine Genel Başkanımız Değirmenci üyelerimizle birlikte sabaha kadar mücadeleye devam edileceğini açıkladı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde işveren tarafıyla yeniden bir görüşme gerçekleştiren Genel Başkanımız Değirmenci, üyelerimizin talep ve beklentilerini karşılayan toplu iş sözleşmesinin imzalanacağının müjdesini üyelerimizle paylaştı.

Üyelerimizin büyük memnuniyeti ve coşkusuyla karşılanan Genel Başkanımız Değirmenci’nin açıklaması fabrika içerinde adeta bayram havası estirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Değirmenci, “Bizler alın ve akıl terimizin karşılığı neyse onu istedik. Taleplerimiz günümüz yaşam ve geçim şartlarına uygundu. Bu nedenle haklı mücadelemizden asla taviz vermedik. İmzalamış olduğumuz toplu iş sözleşmesiyle elde etmiş olduğumuz tüm haklar üyelerimize analarının ak sütü gibi helal olsun. Sözleşmemiz Bekaert’te alınteri akıtan tüm emekçi kardeşlerim başta olmak üzere sendikamıza, HAK-İŞ’imize, işyerimize ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.