9 Temmuz 2023

BAŞKANLAR KURULUMUZ DEPREM GÜNDEMİYLE İSKENDERUN’DA TOPLANDI

Başkanlar Kurulu toplantımız, geçtiğimiz Şubat ayında meydana gelen asrın deprem felaketi dolayısıyla İskenderun’da ‘deprem’ gündemiyle toplandı.

Toplantıya Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Aydın Baysal, Şerafettin Koç ve Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, tüm şube ve bölge başkanlarımız ile şube yöneticilerimiz katıldı.

Toplantıda, depremin açtığı yaraların sarılması için Sendikamızın yaptığı çalışmalardan sendikal faaliyetlerimize, sendikamızın aydınlık yarınlarından çalışma hayatındaki gelişmelere ve son dönemin en iyi sözleşmelerinden olan İSDEMİR sözleşmesinin detaylarına varana kadar birçok konuda istişareler yaparak verimli bir toplantıyı icra edildi.

Deprem şehitlerine rahmet dileyerek sözlerine başlayan ve bugüne kadar deprem bölgesindeki üyelerimiz ve depremzede vatandaşlarımız için sendika olarak yapılan çalışmaları anlatan Genel Başkanımız Değirmenci, yaraların hep birlikte sarılacağını, yaşanan acıları asla unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade etti.
Genel Merkez yöneticilerimizin de söz alarak kendi alanlarında bilgi verdiği toplantıda, şube ve bölge başkanlarımız da işyerlerindeki mevcut duruma ilişki değerlendirmelerde bulunarak, Genel Başkanımızın liderliğinde geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini ifade ettiler.

Toplantının sonunda da depremden HAK-İŞ ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile çalışma hayatına kadar birçok konuyu kapsayan bir sonuç bildirgesi yayınlandı.

Sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı;
Özçelik-İş Sendikası Başkanlar Kurulu, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin başkanlığında, Genel Yönetim Kurulumuzun, şube ve bölge başkanlarımız ile yöneticilerimizin katılımıyla, 6-7 Temmuz 2023 tarihinde İskenderun’da toplanarak aşağıdaki kararları almıştır.

1) Kahramanmaraş merkezli 11 ilimizde meydana gelen asrın deprem felaketinde hayatını kaybeden üyelerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Depremin ilk anından itibaren büyük bir özveriyle yardım faaliyetlerini sürdüren sendikamızın, bölgedeki üyelerimizin yaraların sarılması adına yaptığı ayni ve nakdi yardımları takdirle karşılıyor, bölgeyi ve insanlarımızı yeniden hep birlikte ayağa kaldıracağımıza yürekten inanıyoruz.
2) Başkanlar Kurulu Toplantımızın, depremin ağır ve derin etkilerine dikkat çekmek adına deprem bölgesi İskenderun’da yapılmasından memnuniyet duyuyor ve bu konuda hassasiyet ve duyarlılık gösteren Sendikamızın Genel Başkanı Sn Yunus Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyoruz.
3)Mayıs ayında yapılan Milletvekiliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkemizde huzur ve barış ortamında, adeta bir demokrasi şöleni havasında gerçekleştirilmiş olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Yerli ve milli projelerin yanı sıra istikrardan yana tercihini kullanan milletimize göstermiş olduğu demokratik olgunluk için minnetarız. Cumhurbaşkanlığı görevini milletimizin iradesiyle yeniden üstenen Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısından dolayı kutluyor, Cumhurbaşkanımıza, Türkiye’nin Yüzyılının inşasında milletimize hizmet yolunda dün olduğu gibi bugün de yarın da1* her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu ifade ederiz.
4) Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Kurulu 11-12 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ankara’da, Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla, büyük bir coşku ve heyecanla gerçekleştirilmiştir. Genel Kurul sonucunda yeniden HAK-İŞ Genel Başkanlığına seçilen Sn Mahmut Arslan’a ve Genel Başkan Yardımcılığına tekrar seçilen Sendikamızın Genel Başkanı Sn Yunus Değirmenci’ye yeni dönemde başarılar dileriz. Yeni dönemde de HAK-İŞ’in değer ve ilkelerine, vizyon ve misyonuna sahip çıkma anlayışımızdan asla taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz.
5) Mart ayında ciddi maddi ve sosyal kazanımlarla imzalanan KARABÜK KARDEMİR toplu iş sözleşmesinin ardından Haziran ayında İSKENDERUN İSDEMİR toplu iş sözleşmesinin tarihi ve rekor bir ücret artışı ile sosyal haklardaki artışlarla imza altına alınmış olması, çalışma hayatında ve sendikal camiada gıpta ile bakılan sendikamızın farkını ortaya çıkarmıştır. Sözleşmelerimizin büyük başarılarla imzalanmasına büyük katkı veren başta Genel Başkanımız Sn Yunus Değirmenci’yi, Genel Yönetim Kurulumuzu ve ilgili şubelerimizin yöneticilerine tebrik ediyoruz.
6)Başkanlar Kurulu olarak, Temmuz ayı itibariyle geçerli olacak asgari ücret zammını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Asgari ücrete yapılan bu ara zam, asgari ücretle çalışan emekçilerin ağır geçim koşullarını az da olsa hafifletecektir. Diğer taraftan asgari ücret zammı asgari ücretli-nitelikli emekçi arasındaki ücret makasını bazı işyerlerinde neredeyse kapatma noktasına getirmiş, bu durum iş barışına ciddi zarar vermeye başlamıştır. Bu nedenle özel sektörde yaptığı işin niteliğine göre farklı ücretlerde çalışan kalifiyeli emekçilere de işverenlerin acilen zam yapmasını talep ediyoruz. Hükümetimizin de, işverenleri bu konuda teşvik etmelerini istiyoruz.
7) Önümüzdeki dönemde yüz binlerce metal emekçisinin hak arama mücadelesini sendikamız Özçelik-İş çatısı sürdürmeleri için sendikalaşma çalışmalarına hız verilecektir. Bu konuda adeta bir seferberlik halinde, yeni projeler ve çalışmalar eşliğinde, sendikamızın nicelliksel olarak da büyümesi sağlanacaktır.
8) Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapılan 15. Olağan Genel Kurulumuzda delegelerimizi ve teşkilatlarımızı kara propaganda yaparak pes ettirmek için, ortaya atılan yalan ve iftiralar, yüce Türk adaleti tarafından bir kez daha çökertilmiştir. İftiracılara bundan sonra da asla taviz verilmeyecektir.