5 Mart 2024

BAŞKANLAR KURULU TOPLANTIMIZ KUZEY MAKEDONYA’DA YAPILDI

Sendikamızın Başkanlar Kurulu toplantısı Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp şehrinde Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin başkanlığında yapıldı. Toplantıya Genel Başkanımız Değirmenci’nin yanı sıra HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Mustafa Kılıç, Aydın Baysal, Şerafettin Koç, Genel Sekreterimiz Ahmet Çolak, şube-bölge Başkanlarımız ve yöneticilerimiz katıldı.

Başkanlar Kurulumuzun birinci bölümünde bir konuşma yapan Genel Başkan Arslan, “HAK-İŞ ve Özçelik-İş Sendikası arasında samimiyet, işbirliği, birlikte çalışma iradesi var. Bu çok kıymetli ve bunun da mimarları sizlersiniz. HAK-İŞ ile Özçelik-İş arasındaki ilişkiler tarihi zirvesindedir. Bunu gerçekleştirdiğiniz için Yunus Değirmenci ve Özçelik-İş kadrolarını tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı. Genel Başkanı Değirmenci ise yapmış olduğu konuşmada, “HAK-İŞ’in sendikal hareket içerisinde üstlenmiş olduğu vizyon ve misyona uygun bir şekilde, her zaman HAK-İŞ ve onun genel başkanı Mahmut Arslan’ın destekleyicisi olduklarını” ifade etti.
Daha sonra yapılan ikinci bölüm ise Genel Başkanımız Değirmenci’nin konuşmasıyla başladı.

Bu toplantıda ise Değirmenci, sendikamızın toplu iş sözleşme ve örgütlenme faaliyetlerinden üyelerimize ve teşkilatımıza yönelik sendikal çalışmalarına, yaklaşan yerel seçimlerden 2024 yılına dair sendikamızın yol haritası üzerine derinlemesine bir konuşma yaptı.

“Atalarımızın 500 yılı aşkın bir süre hüküm sürdüğü, Osmanlı medeniyetinden derin izlerin bulunduğu, Türk’ün ve Türkçe’nin hala gözle görülür bir şekilde varlığını sürdürdüğü ata toprağı Üsküp’te, siz teşkilat mensuplarımızla bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum” diyerek sözlerine başlayan Değirmenci, “Böylesi çetin ve karmakarışık ekonomik şartlarda, üyelerimizi korumak adına ne yapılması gerekiyorsa yapmaktan asla vazgeçmiyoruz. Gerek toplu iş sözleşmeleriyle, gerek ek protokollerle üyelerimiz için büyük bir mücadele veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Üyelerimizi bu zorlu geçim koşullarında yalnız bırakmamak için elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Değirmenci’nin konuşmasının ardından Genel Yönetim Kurulumuz Üyeleri ve şube bölge başkanlarımız ve yöneticilerimiz tek tek söz alarak, başta kendi alanları ve bölgeleri başta olmak üzere birçok konuda görüşlerini açıkladılar.

Toplantının sonunda, görüşülen, üzerinde mutabık kalınan konu başlıklarının yer aldığı bir sonuç bildirgesinin hazırlandı.

Sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi;