10 Mart 2019

BAŞKANLAR KURULU TOPLANTIMIZ ÇANAKKALE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sendikamızın Başkanlar Kurulu Toplantısı, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin başkanlığında Çanakkale Kolin Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu, şube başkanlarımız, şube yöneticilerimiz ve bölge başkanlarımız katıldı.

Toplantı, sendikamızın yeni hazırlanan marşının ve yeni tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

Daha sonra toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız Değirmenci, ülkemizdeki son dönem yaşanan gelişmeleri, sendikal çalışmaları ve çalışma hayatını değerlendirerek sendikamızın hedeflerini anlattı.


Fikret Tunç’un yazdığı “Mehmet Toprak Oldu” adlı şiirini okuyarak konuşmasına başlayan Değirmenci,  “Merminin iman gücü karşısında yenik düştüğü, on binlerce yiğidin kefensiz yattığı, şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklarda, Hak-İş’e bağlı Özçelik-İş Sendikası’nın Başkanlar Kurulunu yapmanın onurunu, heyecanını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirdiğimiz 14. Olağan Genel Kurulu sonrası bir araya gelmiş olmanın ayrı bir heyecanı, ayrı bir anlamı bulunduğunu kaydeden Değirmenci, “30 yıldır Özçelik-İş Sendikası’nın bünyesinde yöneticilik yapmış bir kardeşiniz olarak, Genel Başkan adayı olarak girdiğim ilk seçimimde bana ilkler yaşattınız. Genel Kurulda göstermiş olduğunuz destek, heyecan, coşku, samimiyet ve sahiplenme Özçelik-İş Sendikası tarihinde bir ilktir” diyerek bu güzel tablo için teşkilata teşekkür etti.

“VİZYONUMUZ BÜYÜME ODAKLI GÖNÜL SENDİKACILIĞI OLACAK”

Yeni dönemdeki vizyonun “Büyüme Odaklı Gönül Sendikacılığı” olacağına dikkat çeken Değirmenci, “Yaklaşık üç yıldır yürüttüğümüz çalışmaların üzerine koyarak, 1 buçuk milyon metal işçisinin gönlünü kazanarak, Özçelik-İş’i büyüteceğiz. Genelde bizler, yerelde şubelerimiz örgütlenmenin önünü açan, hızını artıran çalışmalar yapacak. Genel Merkez olarak, örgütlenme için sürekli uzman kadromuzu genişletiyor ve güçlendiriyoruz. Yeni binamızın tamamlanmasıyla beraber Konya’da yaptığımız atılım gibi, pilot bölgeler seçerek, uzmanlarımız oralarda örgütlenmenin alt yapısını oluşturacak” şeklinde konuştu. 

GENEL SEKRETERİMİZ GÖREVE BAŞLADI

Konuşmasında Sendikamızda Genel Sekreter olarak göreve başlayan Hicret Bozoklu’ya da yer ayıran Değirmenci, “Uzun yıllar önemli devlet kademelerinde büyük bir özveriyle çalışan ve ciddi projelerin altına imza atan, en son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Daire Başkanı olarak görev yapan Hicret Bozoklu kardeşimiz, sendikamızda Genel Sekreter olarak göreve başlamıştır. Hem teşkilatımıza hem genel sekreterimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİNİN BİRİ BİTİYOR, DİĞERİ BAŞLIYOR”

Toplu iş sözleşmelerinin birini bitirip, diğerini başlattıklarını belirten Değirmenci, “Üyelerimizin beklentilerini, işyerlerinin mevcut durumunu, ülke koşullarını ve işyerindeki çalışma koşullarını göz önünde bulundurarak, ortak paydada buluşup sözleşmeleri bitiyoruz. Genel kuruldan sonra en son THY Teknik AŞ ve Eti Alüminyum’daki toplu iş sözleşmelerini bitirdik. Şimdilerde Kardemir sözleşmesi devam ediyor. İnşallah oradan güzel sonuçlarla çıkacağız” diye konuştu.

“MALİ DURUMUMUZ İYİ SEYREDİYOR”

Verimli ve akılcı harcamalar sayesinde Sendikamızın gelirini çok iyi yerlere taşıdıklarının altını çizen Değirmenci “Yeni genel merkez binamız için ciddi harcamalar yapmamıza, şubelerimize yeni yerler satın almamıza, şubelerimize sıfır arabalarını almamıza, tüm teşkilatımıza ve personeline ciddi anlamda zam yapmamıza rağmen, bütçe dengemiz bozulmamış, sarsılmamıştır. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda yaptığımız eğitim seminerlerimizi bir benzerini yılsonuna doğru yapmayı planlıyoruz. Yine bu yıl içerisinde üyelerimize hediye dağıtmayı hedefliyoruz” diyerek mali durum hakkında son bilgileri paylaştı.


HAK-İŞ’E DESTEĞİMİZİ CÜMLE ALEME GÖSTERMELİYİZ

“Bugüne kadar bizlerin en zor gününde yanında olan, bizlere kol kanat geren, desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’a da Başkanlar Kurulumuz vesilesiyle teşekkür etmek istiyorum” diyen Değirmenci, “Şimdi destek zamanı, arka çıkma vakti bizdedir. Yapılacak olan Olağan Genel Kurul’da Özçelik-İş’e yakışır bir şekilde, büyük bir coşku içerisinde, şölen havası estirmemiz gerekmektedir. Hak-İş’e olan desteğimiz, belirgin bir şekilde ortaya konulmalıdır. Hak-İş’in Özçelik-İş, Özçelik-İş’in de Hak-İş olduğu, cümle aleme gösterilmelidir” diye konuştu. 

GENEL SEKRETERİMİZ BOZOKLU: “BUGÜNE KADAR HEP İŞÇİLERİN YANINDA YER ALDIM”

Yeni göreve başlayan Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu da, toplantıda söz alarak, bugüne kadar her zaman işçinin haklarını gözeten, onların beklentilerini karşılayan çalışmaların içerisinde yer aldığını, bu nedenle Özçelik-İş Sendikası’nda göreve başlamasının kendisini heyecanlandırdığını kaydetti. Genel Sekreterlik görevine layık görülmesinden dolayı da Genel Yönetim Kurulumuza teşekkür ederek, bu görevin hakkını vermek için var gücüyle çalışacağını ifade ederek sözlerini tamamladı. 

DOÇ. DR. ÖZAYDIN SUNUM YAPTI

Daha sonra şube ve bölge yöneticilerimiz söz alarak, şube faaliyetleri hakkında Başkanlar Kurulu üyelerine bilgi verdiler. Ardından Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın’ın, şubelerimizin üyelerimiz için yaptığı çalışmaların ve örgütlenme faaliyetlerinin daha verimli olmasına yönelik bir sunum yapmasıyla toplantı sona erdi. 


ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ GEZİLDİ

Toplantıdan sonraki gün ise rehber eşliğinde Başkanlar Kuruluna katılan Genel Merkez ve Şube Yöneticilerimiz Çanakkale Şehitliğini ziyaret ederek, şehitlerimiz için dua edip, savaşın yaşandığı bölgeleri gezdiler.