10 Ekim 2023

ALTUN, ŞUBE BAŞKANLARIMIZLA FRANSA’DA OECD ÇELİK KOMİTE TOPLANTISINA KATILDI


Sendikamızın Genel Başkan Yardımcısı Bayram Altun, beraberindeki İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör ve Adana Şube Başkanımız Sedat Aydın ile birlikte Fransa’nın başkenti Paris’te OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) tarafından düzenlenen 94. Çelik Komitesi oturum toplantısına katıldı.

25-26 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılan toplantıda, 15 ülkeden geniş bir sendika delegasyonu, müsteşarlar ve gözlemciler de yer aldı. Bu delegeler içinde Türkiye, Kanada, İngiltere, Hindistan, Çin, Brezilya, Belçika ve Kore gibi ülkeler vardı.

Genel Başkan Yardımcımız Altun’un başkanlığındaki heyetimiz, toplantıya katılımının yanında birçok ülkeden katılımcıyla da temaslarda bulunarak görüş alışverişinde bulundu.

Öte yandan iki gün süren bu toplantılarda; hayat pahalılığı krizinin ortasında işçilere adil ücret ödenmesi ihtiyacı, çelik sektörünün karbondan arındırılması için sosyal açıdan adil ve kapsayıcı net planların hazırlanması ve Ukrayna’nın yeniden inşası üzerine konuşmalar ve sunumlar yapıldı. Ayrıca bu komite, düşük ücretler, iş kalitesi, sağlık ile iş güvenliği ihtiyacı da dâhil olmak üzere sektördeki işçilerin karşı karşıya olduğu artan kaygı ve zorluklara da değindi.

Komite, küresel çelik piyasasında bu yılın başlarında başlayan kademeli toparlanmanın kısa ömürlü olduğunu ve bu durumun nedenlerinden birinin de çelik talebi beklenenden düşük seyrederken oluşan kapasite fazlası olduğunu belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından bir sonraki komitenin oturumunun, 13-14 Kasım 2024’te yapılması kararlaştırıldı.