29 Mart 2022

ADANA ŞUBE BAŞKANIMIZ SEDAT AYDIN YENİDEN SEÇİLEREK GÜVEN TAZELEDİ

Adana Şube Başkanlığımızın 10. Olağan Genel Kurulu, 27 Mart 2022 Pazar Günü Adana HiltonSa Otel’de delegelerimizin büyük bir coşku ve heyecanıyla gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış toplantısının ardından başlayan oy verme işleminin sonucunda, Adana Şube Başkanlığına mevcut Şube Başkanımız Sedat Aydın, delegelerin büyük teveccühü ve desteğiyle yeniden seçilerek güven tazeledi.

Adana Şubemizin kongresine, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun, İskenderun Şube Başkanımız Mehmet Güngör, Kayseri Şube Başkanı Celalettin Korkmazyürek, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, İstanbul 2 No’lu Şube Başkanımız Hasan Şam, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, Adana Şube Başkanımız Sedat Aydın, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölçü, Seydişehir Şube Başkanımız Hüseyin Kaban, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Ankara Bölge Başkanımız Hüseyin Cansu, Osmaniye Bölge Başkanımız Mehmet Gündüz, Ege Bölge Başkanımız Erdoğan Daloğlu, Avrupa Havacılık Şube Yöneticimiz Alper Engerek, Hak-İş Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel, tüm şubelerimizin yöneticileri, kardeş sendikalarımızın şube başkan ve yöneticileri ile çok sayıda delegemiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Başkan Yardımcımız Bayram Altun’un yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, Rusya-Ukrayna savaşından dünyadaki ekonomik gelişmelere, Sendikamızın ülke genelindeki ve Adana bölgesindeki faaliyetlerinden, ekonomik gelişmelere kadar birçok konuda geniş bir değerlendirme yaptı.

Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiirini okuyarak konuşmasına başlayan Genel Başkanımız Değirmenci, “Bu güzel şiirle, siz Adana’nın koca yürekli yiğitlerini selamlıyorum. Tam bir asır önce Ermeni eşkıyası ile Fransızları, bir çuvalın içine doldurup kapı dışarı eden, 5 Ocak’ta Adana’yı düşmandan temizleyen yiğitlerin yaşadığı yerdir Adana. Tam bir asır önce, namusuna uzatılan namahrem elini kırıp atan, yiğitlerin mekânıdır Adana.

Fıtrat değişir sanma, o ruh, o kan, yine bu salondadır, bu salonda. Bugün, şahlanış meşalemizin, alev aldığı yerdir Adana. Karşımdaki bu muhteşem tablo, sendikamızın yükseliş döneminin habercisidir. Gelin de buradan bir bakın kendinize. Ne de güzelsin Adana! Kış’ı sert değildir ama, insanı merttir Adana’nın. Ekmeğini yiyip, suyunu içtikleri şehrin takımına, ölümüne aşık olanların memleketidir Adana… Selam olsun Adanademir Sporun aslanlarına. Çukurova’nın bu bereketli topraklarına, sizler için o kadar çok geldim ki artık, ben de bir Adanalı oldum” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMA HAYATININ İÇİNDEKİ SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ”

Genel Başkanımız Değirmenci konuşmasına şöyle devam etti:

“Çalışma hayatının içerisinde de, ücret konusu haricinde, emekçilerin çözülmeyi bekleyen birçok sorunu olduğunu iyi biliyoruz. Daha önce olduğu gibi bundan sonra, sadece ücretlerinizin artırılması için değil, EYT, Kıdem Tazminatı, Maaşlarımızdaki vergi dilimi uygulaması gibi nice sorunların çözümü için, mücadele etmeye devam ediyoruz. Emeklilik primini doldurduğu halde yaşı tamamlamadığı için işten çıkarılan ve yaş nedeniyle emekli maaşı alamayan, özellikle 45-50 yaşındaki kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilmesi için, elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz.

Yılbaşında aldığı maaşı, sonraki aylarda alamayan, her geçen ay maaşı vergiler yüzünden düşen işçinin sesini duyurmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz.

Geleceğimizin garantisi olan kıdem tazminatlarımızda, bırakın herhangi bir hak kaybını, işçi lehine yeni düzenleme yapılması için sesimizi yükselteceğiz.

Velhasıl, çalışma hayatı içerisinde, işçiyi huzursuz ve mutsuz eden ne varsa, onu ortadan kaldırmak için sadece elimizi değil, tüm bedenimizi ortaya koyacağız.

“ADANA EMEKÇİSİ, SENDİKAMIZIN YÜZ AKIDIR”

“Adana’nın ve emekçilerinin, bizler için ne kadar değerli olduğunu, anlatmama gerek yok. Adana emekçisinin, gönlümüzde anlamlı ve ayrı bir yeri olduğunu hepiniz biliyorsunuz. 10 yıl önce Ankara’da göreve başladığımda, TEMSA’da, emekçiler adına, işler hiç de iyi gitmiyordu. MESS sözleşmesi imzalandıktan sonra, sadece bir protokolle, TEMSA emekçisinin hakları düzenleniyordu. Bu mağduriyetinizi fark etmemizle birlikte, bismillah diyerek kolları sıvadık ve protokolü önce yetki belgesine, yetki belgesini de toplu iş sözleşmesine dönüştürdük. Toplu iş sözleşmeleriyle de TEMSA emekçisinin ücretlerini, çok güzel yerlere taşımayı başardık. Yine aynı şekilde, bir dönem kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan TEMSA’nın ayakta kalması, TEMSA emekçisinin mağdur olmaması için, ne gerekiyorsa yaptık. TEMSA’da iyi günlere olduğu gibi, kötü günlere de talip olduk. Kıdem tazminatlarımızı bile alamama riskiyle karşı karşıya kaldık. O dönem beraber mücadele verdik, uzun geceler beraber uykusuz kaldık, beraber çözüm yolları aradık. Hak-İş’imizin Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın bizlere verdiği destek ve güçle, bırakın kıdem tazminatlarımızı kaybetmeyi, fabrikanın tekrar el değiştirmesini sağlayarak fabrikamızı adeta uçurumun kenarından aldık.

Burada mitingler yaptık. Geçmişte nasıl ki Karabük’ün o dönemki asil yürekli işçisi, Kardemir’i kurtarmışsa, bizler de TEMSA’nın kapanmasının önüne geçerek bir destan yazdık. Bunun için hep beraber mücadele ettik, bunu hep birlikte başardık. Sizlerin o kararlı mücadelesi ve dik duruşu, bizim gücümüze güç kattı ve sizlerin emekleriyle, destekleriyle, mücadeleleriyle, dualarıyla TEMSA’yı bugünlere taşıdık.

O günkü verdiğimiz mücadelenin karşılığını, bugün sizlerden sevgi olarak almak, bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Bizleri bağrına basan TEMSA emekçisine, Sedat başkanıma ve ekibine değerli mücadeleleri için teşekkür ediyorum. Sadece TEMSA’da güzellikleri inşa etmekle kalmadık. Sedat Başkanımın öncülüğünde Özbal Boru’da, şimdiki adıyla Erciyas Boru’da, HDM Çelik Boru’da, Shark Mekanik’te sözleşmeler yaptık. Bu işyerlerimizde de durmadık. Üyelerimizin dertlerine derman olmaya çalıştık. Şimdi ben, Adana’da bu güzel tabloyu gördükten sonra, Adana Şubemizle, Sedat Başkanımızla ve sizlerle gurur duymayım da ne yapıyım. Sizler, Özçelik-İş’in yüz akısınız, yüz akı..

Allah’ın izniyle, sizin hizmetkârınız olmaya, sizinle gönül bağımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

ŞUBE BAŞKANI AYDIN: “ADANA’DA GÜZELLİKLERİ HEP BİRLİK İNŞA ETTİK”

“Acısıyla tatlısıyla, aradan geçen 4 yıllık bir mücadelenin ardından sizlerin huzuruna alnı ak, başı dik bir şekilde çıkmış olmanın gururunu ve huzurunu yaşıyorum” diyen Şube Başkanımız Sedat Aydın ise “Başta TEMSA işyerimiz olmak üzere Şubemize bağlı işyerlerinde çok güzel toplu iş sözleşmeleri imzaladık. Üyelerimizin her zaman yanlarında olduk. Kapanmak üzere olan TEMSA’da Genel Başkanımız ve üyelerimizle birlikte büyük bir mücadele örneği sergileyerek başarıya ulaştık. Bugün Adana’daki işyerlerimizde iş barışını ve huzurunu sağlayarak karşınıza çıktık. Yeni dönemde de Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin liderliğinde, Adana emekçisi için çok güzel işlerin altına imza atacağımıza olan inancım tamdır. Şube Kongremizin başta üyelerimiz olmak üzere Sendikamıza ve İşyerlerimize hayırlı olsun ” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yapılan seçim sonucunda, seçime tek listeyle giren mevcut şube başkanımız Sedat Aydın yeniden Şube Başkanlığına seçilirken, Şube Sekreterliğine Sami Kocamış, Şube Mali Sekreterliğine Şahin Sert, Şube Teşkilatlandırma Sekreterliğine Mahmut Kar, Şube Eğitim Sekreterliğine Arif Pektaş seçildi.