10 Aralık 2014

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1945 yılında sona eren 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan vahşet ve olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için 10 Aralık 1948’de İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni kabul etti.

‘İnsan haklarının anayasası’ olarak tanımlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 66. yılı olan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde, bölgemizde ve tüm dünyada insan hakları ihlallerinin devam ettiğini üzüntü içerisinde görmekteyiz.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi belgelerin birçok ülke tarafından kabul edilmesine rağmen dünyanın değişik yerlerinde devam eden savaşlarda ve açlığın pençesinde kıvranan milyonlarca insan için başta en temel hak olan yaşam hakkı olmak üzere birçok insan hakkı ihlalleri yaşanmaktadır.

Orta Doğu başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde halen devam eden savaşlar, ekonomik, sosyal ve siyasal sömürü ve baskılar insan haklarına olan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını göstermektedir.

Maalesef Filistin ve Gazze’de, Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Ukrayna’da, Doğu Türkistan’da bombalar patlamakta, sivil halk ve çocuklar can vermekte. İnsanlar, doğdukları toprakları terk etmeye zorlanmakta, kaçırılmakta olup sorumlu olmadıkları çatışmaların bedelini ağır bir şekilde ödemekte.

Temel insan haklarından olan asgari yaşama standardı, sosyal koruma, düşünceyi ifade ve örgütlenme gibi sosyal haklar, insan haklarının teminatı konumundadır. Ancak günümüzde bu temel insan hakları alanlarında hala büyük eksiklikler yaşanmaktadır.

Günümüzde, bölgemizin ve dünyanın barışa her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Çelik-İş Sendikası olarak, Filistin, Suriye ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu’da terörün ve savaşların son bulması, dünyada barışın sağlanması en büyük temennimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlu olsun.

ÇELİK-İŞ SENDİKASI

          GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU