2 Mayıs 2019

1 MAYIS’TA ŞANLIURFA’DA KAYBETTİĞİMİZ EMEKÇİLERE AĞLADIK

EN ACI 1 MAYIS

1 MAYIS’TA ŞANLIURFA’DA KAYBETTİĞİMİZ EMEKÇİLERE AĞLADIK

Konfederasyonumuz Hak-İş’in öncülüğünde bu yıl Şanlıurfa’da yapılması kararlaştırılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, içerisinde Hak-İş üyelerinin bulunduğu otobüsün kaza yapması ve vefat edenlerin olması nedeniyle yas havasında geçti. 

Konfederasyonumuz Hak-İş’in 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden, Şanlıurfa’ya gelen kardeş sendikamız Öz Büro İş’in üyelerini taşıyan aracın kaza yapması sonucu 5 emekçi vefat ederken, 13 kişi de yaralandı. 

Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, kaza haberini 1 Mayıs kutlamaları için bulunduğu miting meydanında alırken, alanı dolduran binlerce Hak-İş ve Memur-Sen üyesine üzücü haberi, 1 Mayıs kürsüsünden verdi. 


Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Genel Sekreterimiz Hicret Bozoklu ile İskenderun ve Adana Şube teşkilatımız ve çok sayıda üyemizin de katılım sağladığı miting, en acı 1 Mayıs olarak tarihe geçti. 


Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Arslan, “Onlar 1 Mayıs’a, Hak-İş ve Memur-Sen’in rengini koymak, Hak-İş ve Memur-Sen’in davasını meydanlardan haykırmak, kendi sorunlarıyla, bu meydanları doldurmak için yola çıkan kardeşlerimizdi. Onlar inandıkları dava için, inandıkları Hak-İş için yollara düşmüş yiğit insanlardı. Onlar bu mücadelenin şehitleri oldular, gazileri oldular” diye konuştu.


MİTİNG YARIDA KESİLDİ

1 Mayıs sabahının ilk saatlerinde Genel Başkamız Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuz, mitingin yapıldığı meydana yüzlerce üyemizle birlikte sloganlar eşliğinde gelerek, alana giriş yaptılar. 

Şehitlerimiz için okunan duaların ardından protokol konuşmalarının yapılmasıyla miting devam etmişti. 

Kaza haberinin gelmesiyle birlikte 1 Mayıs mitingi yarıda kesildi. 

Genel Başkanımız Değirmenci, Mahmut Arslan başkanlığında oluşturulan kriz masası toplantısına katılarak, kazada hayatını kaybeden Hak-İş’li emekçilere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.