17 Haziran 2017

SENDİKAMIZIN GENEL BAŞKANI YUNUS DEĞİRMENCİ: “İSDEMİR’DE GÜZEL GÜNLERİ İNŞA ETMEYE TALİBİZ”

Türkiye’nin sayılı entegre fabrikalarından olan ve 5 bine yakın kişiye istihdam sağlayan İskenderun Demir Çelik A.Ş’de (İSDEMİR) yetki karmaşası, Yargıtay’ın aldığı kararla son buldu.

Üç yıla yakın bir süredir Hatay İş Mahkemesi’nde görülen yetki davası, Mart ayının başında Sendikamızın zaferiyle sonuçlanmıştı.

3 Mart 2017 tarihinde görülen davanın son duruşmasında Mahkeme, İSDEMİR’de yetkili sendikanın Çelik-İş Sendikası olduğuna hükmetmişti.

Hatay İş Mahkemesinin aldığı karara yapılan itirazları değerlendiren Yargıtay da, Sendikamızı haklı bularak, yerel mahkemenin kararını onadı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulanan Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, kararın İSDEMİR’e, çalışanlarına ve sendikamıza hayırlı olması temennisinde bulunurken, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İSDEMİR’de gelecek güzel günleri inşa etmeye talip olduklarını kaydeden Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, “Bu haklı mücadelemizin yargı organları tarafından bir kez daha tescillenmesiyle birlikte besmelemizi çekiyor, daha büyük hedefler için, daha çok çalışmak üzere, yeni bir başlangıç yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“AÇILAN TEMİZ SAYFAYI EĞRİLİKTEN UZAK KALEMLERİMİZLE DOLDURACAĞIZ”

Değirmenci açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Yerel mahkemenin sendikamız lehine karar verdiği dönem, bahar aylarına denk gelmiş, ‘Bu yıl cemre, diğer yıllardan farklı olarak İSDEMİR’e düştü’ demiştik. Şimdi ise Ramazan ayı bereketiyle geldi diyor, İSDEMİR işçisine tüm güzellikleri yaşatmak için kolları sıvadığımızı, kutlu davamıza inanan tüm gönül insanlarıyla birlikte büyük işlerin altına imza atacağımızı ilan etmek istiyorum. Bundan böyle İSDEMİR’de kazanan üyelerimiz olacak, kazanan İSDEMİR olacak, kazanan Türkiye olacak. Varlığımız ile birlikte İSDEMİR’de kaybeden olmayacak. İSDEMİR ile Sendikamız arasında üyelerimizin yürekleri kadar temiz bir sayfa açıldı ve biz bu sayfaları eğrilikten uzak kalemlerimizle yazarak doldurup, kutlu zaferlerimize yenilerini ekleyeceğiz. Bu süreçte ihtiyacımız olan tek şey ise samimiyetle çalışmak olacaktır”

“DEĞİŞİMİ İSDEMİR’DEKİ ÜYELERİMİZ DE HİSSEDECEK”

Türkiye’nin eski Türkiye, Çelik-İş’in de artık eski Çelik-İş olmadığına dikkat çeken Değirmenci, “Eylül ayından bu yana Sendikamızda ciddi bir zihniyet değişikliğine giderek, üyelerimizle kucaklaşmaya, onların sadece toplu iş sözleşmeleri dönemlerinde değil, her zaman yanlarında olduğumuzu göstermeye başlamış, bu yönde sayısız projeyi hayata geçirmiştik ve geçirmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki örgütlü işyerlerimizde ve teşkilatımızda hissedilmeye başlayan bu değişim, İSDEMİR’de de kendini gösterecek, buradaki üyelerimize de en güzel şekilde sirayet edecektir” diye konuştu.
Bundan sonra yapılacak olanın İSDEMİR’in işçisiyle buluşup, hasret gidermek ve beklentileri dinleyerek, çözüm öneri getirmek olacağını kaydeden Değirmenci, ‘Öncelikli hedefimiz İSDEMİR yöneticileriyle masaya oturarak karşılıklı diyalog halinde üyelerimizi memnun edecek bir toplu iş sözleşmesi imzalamaktır” dedi.

“GÜN BİRLİK VE BERABERLİK GÜNÜDÜR”

İşçisiyle sendikasıyla ve işvereniyle herkesin aynı gemide olduğunun altını çizen Değirmenci, “Geçmişte yaşanan acıların, kavgaların üstüne bir sünger çekme zamanı gelmiştir. Kimseye küskünlüğümüz, kırgınlığımız yoktur. Ayrıca kaybedecek bir dakikamız dahi yoktur. Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Gün ele ele verip İSDEMİR işçisinin refahını sağlama günüdür. Gün, İSDEMİR’i bulunduğu yerden daha yukarılara taşıma günüdür” şeklinde konuştu.