11 Aralık 2017

SENDİKAMIZIN BURSA ŞUBE BAŞKANLIĞINA MUSTAFA ÇÖLCÜ SEÇİLDİ


Sendikamızın Bursa Şubesi 9. Olağan Genel Kurulu, Osmangazi ilçesinde bulunan Rüya Park Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. 

İki adayın yarıştığı ve demokratik bir ortamda gerçekleştirilen Bursa Şube Kongresinde yapılan seçimler neticesinde, Şube Başkanlığına Mustafa Çölcü seçildi. 

Kongreye, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, AK Parti Bursa Eski Milletvekili İsmet Su, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, Ankara Bölge Başkanımız Hüseyin Cansu, Bursa Şubemiz Eski Başkanı Ali İhsan Dal, Kardeş Sendikalarımız Hizmet-İş, Öz Orman-İş, Öz İplik-İş, Öz Finans-İş, Öz Gıda-İş Bursa şube başkanları ile delegelerimiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel’in yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, Bursa Şube Kongresinin hayırlara vesile olmasını diledi. 


İslam coğrafyalarında yaşanan savaşlara ve terör olaylarına dikkat çeken Değirmenci, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı “İslamın ilk kıblesi olan, Kudüs’ümüz üzerinde oynanan oyunlar, canımızı sıkmakta, kutsallarımıza uzatılan namert eli, yüreklerimizi dağlamaktadır” dedi. 

Taşeronda çalışan işçilere verilen kadroları da memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Değirmenci, “Önümüzdeki günlerde, Meclise getirilecek olan, 12 maddelik taşeron yasasının, mağduriyet yaşanmaması açısından, takipçi olacağımızı bilmenizi isterim” diye konuştu. 

 

“BURSA BİZİM İÇİN KIYMETLİDİR”

“Sanayisiyle, ülkemiz ekonomisine sunduğu katkılarla, işçi hareketinin anavatanı olma rolüyle, Bursa, Sendikamız ve bizler için olmazsa olmazlarımız arasındadır” diyen Değirmenci, “Nasıl ki, işçi hareketinin amiral gemiliğini, metal işçileri yapıyorsa, metal işçilerinin önderliğini de Bursa yapmaktadır. Bu nedenle, tüm metal işçilerinin sesi olmak gibi bir hedefle, yola çıkan bizler, Bursa’yı çok kıymetli ve değerli olarak görmekteyiz. Bursa’daki fabrikalarda, alınteri döken işçilerin, anlamlı ve onurlu duruşu, mücadelesi, çabası ve gayreti, sendikal heyecanımıza heyecan katmaktadır” diyerek Bursa’ya yönelik sendikal hedeflerini anlattı.

 

“MESS’İN KAOSA SÜRÜKLEYİCİ TAVRINI KABUL ETMİYORUZ”

Bir taraftan inanç ve heyecanla, çalışmaları sürdürürken, bir taraftan da, MESS Grup Toplu İş Sözleşme müzakerelerimizi yürüttüklerini kaydeden Değirmenci, “Bursa’da Maysan Mando işyerimizin de içinde yer aldığı, TİS görüşmelerimiz, maalesef, MESS’in dayatmacı yaklaşımı nedeniyle, uyuşmazlıkla sonuçlanarak, arabulucuya intikal etmiştir. Yapılan son toplantıda, MESS’in, geçmişte yaşanan acı tecrübelerden ders çıkarmadığını gördük. MESS’e sunulan taslak öncesinde, MESS’e bağlı işyerlerini tek tek gezerek, üyelerimizin dilek ve temennilerini dinledik, beklentilerini dikkate aldık. Metal işçisi, giydirilmiş 1700-1800 lira gibi ücretlerle, artık çalışmak istemiyor. İnsan onuruna yakışır, iş barışını sağlayıcı, işyerine sahip çıkacak bir anlayışla, toplu iş sözleşmesi sürecini, tamamlamak istiyor. Ülkemizin zor günler yaşadığı, terör örgütleriyle yoğun mücadelenin yapıldığı, uluslar arası arenada sıkıştırılmak istendiği bir dönemde, MESS’in, bu uzlaşmaz ve kaosa sürükleyici tavrını, asla kabul etmemiz, mümkün değildir. Bunun karşısında, sessiz ve tepkisiz kalmayacağımızı, grev de dahil, bütün yasal haklarımızı kullanacağımızı, şimdiden belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

“BURSA’YA DAİR HEDEFLERİMİZ BÜYÜK, YOLUMUZ AYDINLIKTIR”

Son yıllarda, değişen çalışma prensipleri, işverenlerin tutumları, üyelerimizin talep ve beklentileri doğrultusunda, Çelik-İş’te bir sendikal değişim yaşandığına dikkat çeken Değirmenci, “Genel merkez olarak, ortaya koyduğumuz vizyon ve misyonun, Bursa’da da hayat bulması için, çalışmalar yapıyoruz. Bundan 4 yıl önce Bursa’da Çelik-İş Sendikası olarak, zayıf bir konumda olduğumuz, sesimizin gür çıkmadığı, herkes tarafından bilinmekteydi.  Bu süreç içerisinde, bu olumsuz gidişatı, Bursa şubemizin, işyeri temsilcisi arkadaşlarımızın, yoğun çabaları sayesinde, tersine çevirdik. Fakat, estirdiğimiz bu olumlu rüzgarın, bir türlü fırtınaya dönüşmediğinin de farkındayız. Tüm çabalarımıza ve gayretlerimize rağmen, buradaki üyelerimizle, şubemiz arasında maalesef, güçlü bir iletişim kuramadık. Türkiye’nin dört bir yanında hızla büyürken, Bursa’da örgütlenme noktasında, ağır kaldık. Bundan böyle, Bursa’da hiçbir şey, eskisi gibi olmayacak. Bursa’ya dair hedeflerimiz büyük, yolumuz aydınlıktır. Yeni bir kadroyla, yeni bir heyecanla, Çelik-İş’i, Bursa’nın bir numarası yapma inancıyla, kutlu davamızı, hak ettiği yerlere taşımalıyız.

“ESKİ SIKINTILARIN DEVAM ETMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Sizlerin tercihi ne olursa olsun, Bursa Şubemizin yönetimine kim gelirse gelsin, arkadaşlarımızın bayrağı, daha da yukarıya taşımak için, var güçleriyle çalışmalarını bekliyorum. Aksi halde eski sıkıntıların devam etmesi, koyduğumuz hedefleri engelleyeceği anlamını taşır. Böyle bir anlayışa da asla ve asla müsaade etmeyeceğimi, bilmenizi isterim.  Bizlerin de, Genel Merkez olarak, Bursa şubemize seçilen arkadaşlarımıza, her türlü desteği vereceğimizden, kimsenin şüphesi olmasın. İhtiyaç duyduklarında, her zaman yanlarında olacağız. 

 

MUSTAFA ÇÖLCÜ: “ÇELİK-İŞ’İN NEFERİ OLMAYA HAZIRIM”

Daha sonra söz isteyen Bursa Şubemizin Yeni Başkanı Mustafa Çölçü kendisi hakkında bilgi vererek, “Yaklaşık 15 yıldır Maysan Mando işyerinde çalıştığını anlatan Mustafa Çölcü, “İşyerimde hemen hemen her alanda görev yapmış bir kişi olarak, en son üretim bölümünde, takım liderliği görevimi icra etmekteyim. Çelik-İş Sendikası ile tanışıklığım ise işe başladığım tarihten itibaren, bugün Bursa Şubemize aday olmaya kadar gelmiştir. 

Gerek çalıştığım işyerindeki ekip arkadaşlarım olsun, gerek sosyal çevrede beni tanıyan eş ve dostlarım bu göreve talip olmamda etkin rol oynamıştır. Mücadeleci yönüm, sorunların üstüne korkusuzca gitmem, çevremdeki insanların beni bu yönde motive etmesi sonucu artık bu kutsal göreve aday olmam gerektiğini hissettirdi. Emeğin ne demek olduğunu, helal para kazanarak hayatı idame ettirmenin verdiği hazzı çok ama çok iyi bilirim. Dolayısıyla emek savunuculuğuna talip oluşumun ana faktörlerinden biri de budur. Bizler tezgâh başında çalışan işçilerin dertlerini iyi biliriz. Ben de o tezgâhlardan geliyorum. Bu nedenle Çelik-İş Sendikasının bir neferi olmaya hazırım” ifadelerini kullandı. 

“ÇÖLCÜ İLE YENİ DÖNEM”

Konuşmaların ardından delegelerin oylarıyla Bursa Şubemizin yeni yönetimi belirlenirken, oylama neticesinde Maysan Mando işyerinde çalışan Mustafa Çölcü Şube Başkanı oldu. Şube Sekreterliğine Hasan Cep, Mali Sekreterliğe Bahattin Reyan, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Mustafa Demir, Eğitim Sekreterliğine Bünyamin Kalaycı seçildi.