2 Temmuz 2018

KAYSERİ ŞUBE BAŞKANLIĞINA KORKMAZYÜREK YENİDEN SEÇİLDİ

Kayseri Şubemizin 8.Olağan Genel Kurulu, Kayseri’de bulanan Elmacıoğlu Et Lokantası’nın toplantı salonunda, büyük coşku ve heyecan içerisinde gerçekleştirildi.

Şube Kongresinde yapılan seçim sonucunda, mevcut Şube Başkanımız Celalettin Korkmazyürek güven tazeleyerek yeniden Şube Başkanlığına seçildi.

Kongreye, Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Kayseri Vali Yardımcısı Nail Anlar, Kayseri Şube Başkanımız Celalettin Korkmazyürek, Başkanlar Kurulu nedeniyle Kayseri’de bulunan tüm şube başkanlarımız, bölge temsilcilerimiz ve profesyonel yöneticilerimiz, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, Çalışma ve İşkur İl Müdürü Ahmet Ayçiçek, işveren vekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve delegelerimiz katıldı. 

Divan Başkanlığını Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun’un yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, 24 Haziran seçimlerine, çalışma hayatına ve sendikal yaşama ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Özellikle, son 10 yıldır ülkemiz üzerinde sürdürülen oyunların, yapılan kirli hesapların arttığı bir dönemde, 24 Haziran’da sandığa giderek, irademizi ortaya koyduk” diyerek sözlerine başlayan Değirmenci, “24 Haziran’da, milletimiz, hainlerin oyununa gelmemiştir.  ‘Eski Türkiye’ özlemiyle yanıp tutuşanlara, hak ettikleri cevabı vermiştir. Ortadoğu için belirlenen tüm planları alt-üst eden, ilk kıblemiz olan Kudüs için, dünyayı ayağa kaldıran ülkesini, sahipsiz bırakmamıştır. “Yerli ve milli” sanayide atılan adımların, yanında saf tutmuştur. Belirsizliği değil, emekçiler olarak, en çok ihtiyaç duyduğumuz, istikrarı tercih etmiştir” ifadelerini kullandı.

“ÇOK KAZANANDAN ÇOK, AZ KAZANANDAN AZ VERGİ ALINMALIDIR”

Çalışma hayatına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Değirmenci, “Düşük ücretler nedeniyle, geçim sıkıntısı yaşayan işçinin, vergilerle daha fazla belinin bükülmesine, tahammülümüz kalmamıştır. ‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması gerektiği ilkesi’ mutlaka ama mutlaka, uygulamaya konulmalıdır. Emeklilerimize yılda iki ikramiye verecek güce sahip devletimizin, eğer isterse, vergi dilimi uygulamasını da, adaletli bir sisteme dönüştürebileceğini iyi biliyoruz” diye konuştu.

“KAYSERİ’Yİ HEP KALBİMDE TAŞIDIM”

“Kayseri, hem şahsım, hem de sendikamız için, büyük önem taşımaktadır” diyen Değirmenci,  “Ben burada doğdum. Buranın ekmeğiyle, havasıyla, suyuyla büyüdüm. Buranın kültürüyle yoğruldum. Burada okudum, elim burada ekmek tuttu, burada doydum. Aşkım dediğim sendikacılığı, burada tam, 24 yıl yaptım.

İçinizden çıkmış bir hemşeriniz olarak, Kayseri’yi sürekli yaşayan, Kayseri’yi her daim ruhunda ve kalbinde taşıyan birisiyim. Kayseri, anılarımın, hayallerimin, hedeflerimin şehridir. Anamı, babamı, kardeşlerimi, çocuklarımı, torunlarımı ve bütün sevdiklerimi, bağrında saklayan Kayseri, hayatım boyunca üzerinde titrediğim, kutlu bir vatan köşesidir. Bir ayağım her zaman Kayseri’de oldu. Evimi buradan taşıma ihtiyacı bile duymadım. Cennet vatanımın her köşesi güzeldir, ama benim Kayserim bir başka güzeldir. Bilesiniz ki, Kayserili olmaktan hep övündüm” diyerek Kayseri’nin kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlattı.

“HAK-İŞ, ÇELİK-İŞ İLİŞKİSİ YUNUS BEYİN DÖNEMİNDE TARİHİ ZİRVEYE ULAŞTI”

Daha sonra kürsüye çıkan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın yaptığı konuşmada “Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’yi dikkatle, takdirle, onurla, gururla takip ettik. Öncelikle konuşmasından dolayı tebrik ediyorum. Hem Çelik-İş Sendikamızın dünden bugüne yürüdüğü kutlu yolun, hem Hak-İş Çelik-İş ilişkilerine verdiği büyük önem, doğup büyüdüğü memleketinde, kendisinin ve teşkilatının vermesi gereken mesajları buradan verdiğini gördük. Bu nedenle kendisini tebrik ediyorum. Kayseri’de Yunus beyin Öz Demir-İş Sendikası şube başkanlığından Çelik-İş Sendikası Genel Başkanlığına yürüyen o sürecini yakından bilen birisi olarak, Kayseri’nin çok büyük hizmetler ve fedakârlıklar yaptığını biliyorum. Dara düştüğümüz her zaman her yerde Kayseri’nin hep yanımızda hep desteğini hissettik” diyerek Değirmenci’ye teşekkür etti. 

“Çelik-İş Sendikamızın Yunus Değirmenci başkanlığında oluşan yeni yönetim kurulunun, Hak-İş ile ilişkileri tarihi zirvesine ulaşmıştır” Arslan, “Bu birliktelik hem Çelik-İş’e hem de Hak-İş’e büyük katkılar sağlamaktadır. Burada Yunus Değirmenci başkanın ve onun anlayışının ne kadar belirleyici ve ne kadar önemli olduğunun altını çizmem gerekiyor. Bu durum, aslında Hak-İş’i, Çelik-İş’e daha fazla katkı vermeye itmektedir. Yani aslında bizim daha fazla sorumluluk almaya, daha fazla yük yüklenmeye, Çelik-İş için daha fazla zaman ayırmaya, Çelik-İş için daha fazla mücadele etmeye itmektedir. Kayserililer çok uyanıktır. Yunus bey de böyle davranarak hem Çelik-İş Sendikası’nı güçlendirmekte, hem de Hak-İş’i güçlendirecek önemli bir misyonu da üstlenmiş olmaktadır. Hak-İş’te göreve geldiğim andan itibaren Çelik-İş ile olan Hak-İş ilişkilerini hep daha ileriye taşıma konusunda büyük bir çabamız olmuştu. Bu çabalarımızın en çok meyve verdiği dönem Yunus beyin dönemdir. Örnek tutumundan dolayı Yunus Bey ve ekibini kutluyorum. Allah onlardan razı olsun” diye konuştu.

“İŞİMİZİN KOLAY OLMADIĞINI BİLİYORDUK”

Şube kongresinde konuşma yapan Kayseri Şube Başkanımız Celalettin Korkmazyürek ise, “Yıllar önce bu kutlu görevi teslim aldığımızda, işimizin hiç de kolay olmadığını biliyorduk. Bu zorluk, öyle sanıldığı gibi sadece sendikal mücadeleden değil, bayrağı bizlere teslim eden şuan ki sevgili genel başkanımızın sorunsuz, sıkıntısız bir şubeyi, bizlere emanet etmesinden ileri gelmekteydi. Bu bilinçle yola çıktık, bu anlayışla çalışmalarımıza yön verdik” şekilde açıklamalarda bulundu. Üyelerimizin ekonomik ve sosyal şartlarının iyileştirilmesi için mücadeleyi aralıksız devam edeceklerini kaydeden Korkmazyürek, “Sendikasız ve düşük ücretli kardeşlerimizin seslerine kulak vererek, kutlu davamızı sürdüreceğiz” dedi.

KORKMAZYÜREK İLE YOLA DEVAM

Konuşmaların ardından Kayseri Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Seçimde, mevcut şube başkanımız Celalettin Korkmazyürek güven tazeleyerek, yeniden şube başkanı seçildi. Şube Sekreterliğine ise Rüstem Çabuk, Mali Sekreterliğe Adnan Değirmenci, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Ali Kaya ve Eğitim Sekreterliğine Erkan Yozgat seçildi.