18 Aralık 2017

İSTANBUL HAVACILIK ŞUBE BAŞKANLIĞINA YAVUZ GÜVER SEÇİLDİ

 

İstanbul Havacılık Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu, Küçükçekmece’de bulunan Radısson Blu Otel’de gerçekleştirildi.

 

Havacılık Şube Kongresinde yapılan seçimler neticesinde, Şube Başkanlığına mevcut şube başkanımız Yavuz Güver seçildi.

Kongreye, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci,  Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Havacılık Şube Başkanımız Yavuz Güver, Sendikamızın Avukatı Jan Aras Arslan, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Hak-İş İl İstanbul Başkanı Mustafa Şişman, Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Yaman ile delegelerimiz katıldı.

Divan Başkanlığını Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel’in yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmak istenmesinden, ülkemiz ekonomisine, THY Teknik AŞ’deki sendikal çalışmalardan hedeflere kadar birçok konuya değindi. 


Havacılık Şubemizin ilk genel kurulunun hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerine başlayan Değirmenci, ülkemizin ve bölgemizin, son yıllarda, adeta ateş çemberinden geçtiğine dikkat çekti.

 

“PEYGAMBERLER ŞEHRİ DÜŞMEYECEKTİR”

“İslam beldelerinde çıkarılan yangınlar, her geçen gün daha da çoğalmakta, bölgemiz üzerinde oynanan oyunların, sadece yöntemleri değiştirilerek, uygulamaya konulmaktadır” diyen Değirmenci, “Ümmetin tertemiz kanını dökmeyi, alışkanlık haline getirmiş kan emiciler, şimdi de, ilk kıblemiz olan Kudüs’e, göz dikmektedir. Yüzyıllardır, hâkimiyetimiz altında, adalet ve barış içinde yönetilen Kudüs, İslam demektir, dolayısıyla, bizim de namusumuzdur, kutsalımızdır, bize emanettir. “İsrail’in, başkent yaptım, Amerika’nın, kabul ettim” demesiyle, peygamberler şehri, düşmeyecektir.  İnşallah, hainlerin değil, Allah’ın planı, galip gelecektir” diye konuştu.

 

“YÜZDE 11’LİK BÜYÜME, TOKAT GİBİ BİR CEVAP OLDU”

Ülke ekonomisine dair güzel haberler geldiğini ve bu durumun emekçileri sevindiğini kaydeden Değirmenci, “Her türlü alçakça girişime rağmen, ülkemizin, büyümeye devam etmesi, geleceğe ilişkin umutlarımızı artırmaktadır. Geçtiğimiz günlerde açıklanan, 2017 üçüncü çeyrekteki, yüzde 11’lik rekor büyüme, Türkiye’nin geleceğine kast etmeye çalışanlara, tokat gibi bir cevap olmuştur. Yapımı devam eden, Çelik-İş’i ve sizleri de yakından ilgilendiren ve binlerce insanımıza ekmek kapısı olacak, 3. Havalimanı, bizleri heyecanlandırmaktadır” ifadelerini kullandı. 

 

“TEKNİK AŞ İLE HIZIMIZA HIZ, HEYECANIMIZA HEYECAN KATTIK”

İki yıl önce örgütlendiğimiz Türk Hava Yolları Teknik ile birlikte, sendikamızın hızına hız, heyecanına heyecan kattıklarını belirten Değirmenci, “Buradan aldığımız güçle, belirli bölgelerde, örgütlenen bir sendika olmaktan çıkarak, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan, İSDEMİR, KARDEMİR, TEMSA, ETİ ALÜMİNYUM, KUMTEL, GAMAK, ERBOSAN gibi, onlarca dev kuruluşla birlikte, Türkiye’nin, sendikası haline gelmiş durumdayız. Üye sayımız 40 binleri aşmış, 50 binlere doğru, yol almaya devam etmektedir. “Çalışmanın ve başarmanın sonu yoktur” diyerek, üyelerimizin, refah ve mutluluğu için, çalışmalarımızı, büyük bir coşku ve heyecanla gerçekleştiriyoruz” dedi. 

 

“SİZLERLE NE KADAR ÖVÜNSEK AZDIR”

Son yıllarda hava yolunun, halkın yolu olduğuna dikkat çeken Değirmenci, “Türkiye, bu sektörde, dünyanın parlayan yıldızı olarak, göz kamaştırmaktadır. Elbette ki, bu işin, gizli kahramanları sizlersiniz. Teknik’te çalışan siz üyelerimizin, bu gurur tablosundaki payları, inkâr edilemez. Sizlerle ne kadar övünsek, gurur duysak, azdır. Sizleri, temsil eden bir sendikanın genel başkanı olmanın mutluluğunu, heyecanını, haklı gururunu yaşamaktayım. Bana, bu heyecanı yaşattığınız için, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

“SORUNLARI BİR BİR ÇÖZÜME KAVUŞTURDUK”

Hak-İş’in ve Çelik-İş’in, sosyal diyalog sorumluluğu ile sorunları masaya yatırıp, bir bir çözüme kavuşturduklarını kaydeden Değirmenci, “Bu çerçevede, Mayıs 2016 tarihinde yapmış olduğumuz anlaşmayla, tüm üyelerimizin, 3950 lira prim alınmasını sağladık. 2017 Ocak ayında, tüm sorumluluğu üzerimize alarak, hiçbir üyemizin işini kaybetmemesi için, imzalamış olduğumuz, tadil protokolünü Kasım ayında sonlandırdık. Bu sayede, üyelerimizin mevcut geçen süredeki, zam farklarını, çok şükür, 8 Aralık’ta, maaşlarıyla birlikte, almalarını sağladık. HABOM geçişi esnasında, kıdem kaybı bulunan toplam 148 üyemizin kayıplarının giderilmesini sağlayarak, geriye dönük fark alacaklarının tahsil edilmesini sağladık.  Mağduriyetlere yol açan İş Grupları Genelgesini, iptali için mahkemeye götürdük. Genelge nedeniyle mağdur olan kardeşlerimiz, hiç merak etmesinler, bu hususun da çok yakından takipçisiyiz.

“2018 TİS İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLIYORUZ”

THY Teknik AŞ’de 2018 Toplu İş Sözleşmesinin yaklaştığını hatırlatan Değirmenci, “TİS sürecinde, şubemizle birlikte, Ocak ayının ortasından itibaren, sizlerle, daha sık bir araya geleceğiz. Bismillah diyerek, TİS taslak çalışmalarımıza başlayacağız. Genel Merkeziyle, şubesiyle, temsilcisiyle, iyi bir sözleşme çıkarana kadar, sahalarda olacağız. Hepinizi tek tek dinleyeceğiz. Talep ve beklentilerinizi not edeceğiz. Zaten bildiğimiz ama gözden kaçırdığımız sorunlar var mı diye, sizlerle istişarelerde bulunacağız. TİS süreci boyunca, şube yöneticilerimiz ve temsilcilerimiz, sahada rüzgar gibi eseceklerdir.  Elde ettiğimiz bilgiler ışığında, Temmuz 2018’de, sizlerin refah ve mutluluğunu gözeten bir sözleşme taslağıyla, masaya oturacağız. Bu süreci, tamamen şeffaf bir şekilde, sizlerle birlikte yürüteceğiz. Bütün sorunları çözülmüş, iş barışı tamamen sağlanmış, THY Teknik’i, sizlere hediye etmek, boynumuzun borcudur” diyerek konuşmasını tamamladı. 


 

GÜVER: “SENDİKAL GEÇMİŞİMİZ, ÇELİK-İŞ’İN BİRİKİMİYLE BİRLEŞTİ”

Göreve geldikleri Mart 2016 tarihinden itibaren hızla çalışma başladıklarını anlatan Havacılık Şube Başkanımız Yavuz Güver konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Teknik AŞ işçilerinin Çelik-İş Sendikasına üyelik tarihleri yeni de olsa, THY bünyesinde 50 yıldır sendikal bir yaşam vardır. Sendikal kültürü, geçmişi, sendikal deneyimi olan işçileriz. Bu kültürü ve deneyimi, şimdi Çelik-İş’in birikimiyle birleştiriyoruz. Yeni bir sendikal kültürü oluşturmak ve yaymak istiyoruz. Henüz yeniyiz ama öğreniyoruz. Esasen iyi niyetli, özverili bir şekilde, siz çalışanlar sayesinde birçok zorlukları aştık. Havacılık şubesi olarak hem iç işleyişimizi biçimlendirdik, hem genel merkezimizle birlikte çalışmayı, sağlıklı temeller üzerine oturtmayı öğrendik. İşveren karşısında işçilerin taleplerini ifade etmeyi öğrenmemiz gerekiyordu. Bu konuda genel merkezimizin katkılarıyla, şube yönetimimiz ve işyeri temsilcilerimizle birlikte iyi bir ekip çalışması yürüttük. Şube kurumsal kimliğini oluşturmak ve işyerinde Çelik-İş Sendikasını benimsetmek için çalışmaya başladık. Bu konuda önemli bir ilerleme kat ettik. Temmuz 2018 yeni toplu iş sözleşmesi dönemi başlayacak. TİS sürecine hep birlikte hazırlanmalıyız. Yeni şube yönetim kurulunun ilk ve büyük sınavı, bu olacaktır” ifadelerini kullandı.  

 

GÜVER, GÜVEN TAZELEDİ

Konuşmaların ardından Havacılık Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Oylama neticesinde mevcut şube başkanımız Yavuz Güver, delegenin büyük çoğunluğunun oyunu alarak yeniden şube başkanı seçildi. Şube Sekreterliğine Mehmet Serhat Ünal, Mali Sekreterliğe Aydın Baysal, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Erkut Kavukçuoğulları, Eğitim Sekreterliğine Recep Konuksever seçildi.