11 Mart 2018

İSKENDERUN ŞUBEMİZDE “GÜNGÖR” DÖNEMİ

 

İskenderun Şubemizin 8. Olağan Genel Kurulu, Arsuz ilçesinde bulanan Anemon Otel’in toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Şube Kongresinde yapılan seçim sonucunda, mevcut Şube Sekreterimiz Mehmet Güngör, Şube Başkanlığına seçildi.

Kongreye, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci, TBMM İdare Amiri ve AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, AK Parti İskenderun İlçe Başkanı Beyazıt Bestami Bilgili, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, Karabük Şube Başkanımız Ulvi Üngören, Kayseri Şube Başkanımız Celalettin Korkmazyürek, Adana Şube Başkanımız Sedat Aydın, İskenderun Şubemizin Eski Başkanı Mehmet Demir, siyasi parti ve sivil toplu kuruluşu temsilcileri, Konfederasyonumuz Hak-İş’e bağlı kardeş sendikalarımızın başkan ve yönetici ile delegelerimiz katıldı.

Genel Başkanımız Değirmenci’nin kongre salonuna girişinde, büyük bir coşku yaşandı. “İşçiler seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılanan Değirmenci, atılan sayısız konfetilerin arasında salona giriş yaptı. 

Divan Başkanlığını Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun’un yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, ülkemizdeki gelişmelerden Zeytin Dalı Operasyonuna, sendikamızın ve İskenderun şubemizin faaliyetlerine ve sendikal hedeflerine kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. 

Ülkemizin, karanlık odakların, gizli ve alçak planları nedeniyle, kritik bir dönemden geçtiğini ifade eden Genel Başkanımız Yunus Değirmenci, “Önce Gezi olaylarıyla, sonra 17-25 Aralık Kumpasıyla, ardından 15 Temmuz hain darbe girişimiyle, şimdi de YPG/PKK illetiyle devletimizin ve milletimizin bekası, hedef alınmıştır. Tüm bu saldırılarla, ümmetin son ve tek kalesi düşürülmek istenmektedir. Bu nedenle kahraman ordumuzun başlattığı Afrin operasyonu, ülkemizin huzuruna ve güvenliğine kast etmek isteyenleri engellemek adına yapılmış, stratejik ve milli bir hamledir ” diye konuştu. 

Delegeler tarafından atılan sloganlar ve alkışlarla konuşması, sık sık kesilen Genel Başkan Değirmenci, şöyle devam etti:

“BU İKİNCİ KURTULUŞ SAVAŞI DEĞİLDİR DE NEDİR”

Bugünkü verilen bu mücadele, ülkemizin adeta İkinci Kurtuluş Savaşı’dır. “Ölürsek şehit, kalırsak gazi” anlayışıyla, ‘ölürsek cennet bizim, kalırsak devlet bizim’ inancıyla, vatan savunması yapan, kutlu bir milletiz biz. 

İnşallah Yüce Allah, İslam’ın sancaktarlığını yapan, bu milleti mahcup etmeyecek ve zalimlerin oyunlarını yerle bir edecektir. Kurtuluş Savaşı yıllarında, vatan savunmasına giden yiğitler için yazılan, “Hey 15’li, 15’li” türküsündeki yiğitler, bugün yeniden ortaya çıkmıştır.  Bugüne kadar yapılan bu alçak saldırı ve planlar, ülkemizi zayıflatamadığı gibi, aksine daha da güçlendirmiştir. 

“TÜRKİYE LİDER ÜLKE KONUMUNA YÜKSELDİ”

Türkiye, hayal gibi görünen, yerli helikopterini, tankını, tüfeğini, gemisini, füzesini, insansız hava araçlarını üreten, lider bir ülke konumuna yükselmiştir. Mazlumların sesi olan Türkiye ise, devrilmeyeceğini, bölünmeyeceğini, her gün, tüm dünyaya haykırıyor. Elhamdülillah, Türkiye, her şeye rağmen düşmemiştir, düşmeyecektir. Türkiye bağımsızlığını ilan etmiştir. Artık, Türkiyesiz hesap yapanlar, dünya üzerinde hüsrana uğrayacaklardır. Türkiye, dünyada artık söz sahibidir. Bunun için, metal işçileri olarak, Çelik-İş olarak, Hak-İş olarak, bizler de sorumluluğumuzun farkındayız. Nasıl ki, gezi olaylarında devletimizin yanında yer aldıysak, nasıl ki 15 Temmuz’da vatanımız için sokaklara döküldüysek, nasıl ki terör örgütlerine geçit vermediysek, bugün de devletimizin ve milletimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz.

“VERGİ DİLİMİ GÖZDEN GEÇİRİLSİN

Güzel işler yapıldığında nasıl ki devletimizin, hükümetimizin yanında yer alıyorsak, sendikacılar olarak çalışanların sıkıntılarını, talep ve beklentilerini dile getirmekten de çekinmiyoruz. Yıllardır istikrarlı bir şekilde düşürülen işsizlik ve enflasyon, yeniden yükselmeye başlaması, vergi diliminin neden olduğu ücret düşüşleri, emeği değersizleştirmektedir. Yılın başı ile sonu arasında cebimizden kaybolan para korunmalıdır. Biz demiyoruz ki, vergi vermeyelim. Demiyoruz ki, devleşen, bağımsızlaşan Türkiye’ye katkı sunmayalım. Bizim gidecek başka bir ülkemizin olmadığını biliyoruz. Bunları yaparken, çalışanlara adaletli bir vergi sistemi uygulansın. Adaletsiz gelir dağılımı da bir an evvel düzeltilsin. Bu konularda acil çözüm beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. 

“BU BÖLGEDE HUZURUN VE BARIŞIN TEMİNATIYIZ”

Çelik-İş, yıllardır bu bölgede huzurun ve barışın teminatı ve sigortası olmuştur. 

Bu durumdan rahatsız olan bazı çevreler, kendi kişisel menfaatleri ve hesapları doğrultusunda, Çelik-İş’imizi düşürmeye çalışmışlardır.

Çelik-İş’in bu bölgeden, silinip atılacağını, yok olup gideceğini umut edenlere, bugünkü birlik ve beraberliğimiz, tokat gibi bir cevap olmuştur. Ardı ardına yapılan saldırılara rağmen, “Fırtına ne kadar sert eserse essin, kayadan alıp götüreceği sadece tozudur” misali, Çelik-İş, bu bölgede sarsılmamış, düşmemiş, dimdik ayakta kalmasını bilmiştir, tıpkı Türkiye gibi.

Çelik-İş, zayıflatılamamış, aksine hiç olmadığı kadar, güçlenerek, bu saldırılardan, alnının akıyla çıkmıştır.

 “ÇELİK-İŞ’İ SİLİP ATMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK”

O dönem İSDEMİR işçisi, üç yıl boyunca sendikasız ve toplu iş sözleşmesiz bırakılmıştı. Kimi zaman sahalarda, kimi zaman mahkemelerde mücadele ettik. 

Sonunda İSDEMİR’de yetkiyi aldık, toplu iş sözleşmesi sürecini, şubemizle, sahadaki sizlerle iyi yönettik. Anlı şanlı bir törenle, toplu sözleşmemizi, bayram havasında açıklayarak, ‘Hayırlı olsun’ dedik. Bizim yok olacağımızı, biteceğimizi, sendikal varlığımızın son bulduğunu söyleyenlere inat, işte bugün, birlik ve beraberlik içerisinde, şube kongremizi yapıyoruz. Bugünkü başarının altında, her birinizin aslanlar gibi mücadele ederek, sendikanıza verdiğiniz destek yatmaktadır. 

MAHMUT ARSLAN’A VE TOKER ÖZCAN’A TEŞEKKÜR

Bu vesileyle sizlere selamlarını getirdiğim Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a, sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Yine aynı şekilde, can dostum, kardeşim, İSDEMİR’in Sevgili Genel Müdürü Toker Özcan’a da hem yetki sürecinde, hem de toplu sözleşme sürecinde, bana sağladığı kolaylıklar ve anlayıştan dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Şahsım ve Genel Müdürümüz Toker bey, bu görevlerde olduğumuz sürece, iş barışının, iş güvencesinin ve huzurun sigortası olmaya devam edeceğiz. Yine, üyelerimizin haklı taleplerinin karşılanması için, bizlere yardımcı olan, MMK’da iş barışına ve huzura, sendikamızla birlikte büyük katkı sağlayan, bu konuda emeğini ve desteğini esirgemeyen MMK’ın Sevgili Genel Müdürü Dostum Dennis Beye teşekkür ediyorum. Aynı şekilde Ekinciler’deki, Yolbulan’daki, Befesa’daki Genel Müdürlerimize iş barışına ve sendikal yaşama verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

“ÇELİK-İŞ DEMEK, BİR EKMEĞİ BÖLÜŞMEKTİR”

Çelik-İş’i sadece bir sendika olarak görmek, büyük haksızlıktır. Çelik-İş demek, dert ortağı demektir. Çelik-İş demek, güzel günleri inşa etmek demektir. Çelik-İş demek, işçinin yüzünde bir tebessümdür.  Çelik-İş demek, paylaşmaktır, bir ekmeği bölüşmektir, kutlu bir davadır, bir sevda, aşk hareketidir, yaklaştıkça uzaklaşan bir menzildir. Bu bilinçle yola çıkarsak, bu anlayışla çalışmalarımızı yaparsak, başarının kendiliğinden geleceğine, yürekten inanıyorum.   

“KÜÇÜK HESAPLARIN DEĞİL, BÜYÜK PROJELERİN SENDİKASIYIZ”

Artık Çelik-İş, küçük hesapların değil, büyük projelerin sendikası olmuştur. Bugünlerde, temeli atılacak yeni genel merkez binamızdan, İskenderun şubesi de dahil olmak üzere, kirada olan şubelerimize, yeni binalar almak için planlar yapmaktadır. Üye sayısını artıran Çelik-İş, itibar ve saygınlık olarak, en üst seviyeye çıkmıştır. Herkesten ve her kurumdan sınırsız destek almaktadır. Gelirlerini çok dikkatli ve verimli kullanarak, israfa meydan vermeden, güçlü bir yapıya kavuşmuştur. Dolayısıyla tıpkı Türkiye gibi, ekonomik bağımsızlığını ilan etmiştir. Sendikamız, ekonomik olarak tarihinin en güçlü dönemini yaşamaktadır.

“İSKENDERUN BİZİM GÖZBEBEĞİMİZDİR”

İskenderun ve bu bölgemiz, bizim için kıymetlidir. Burası bizim gözbebeğimizdir.  Bu bölgeye dair sendikal hedeflerimiz büyük, yolumuz açıktır.  Dolayısıyla, sendikamızın ana omurgasını, siz değerli kardeşlerim oluşturmaktadır. Omurgamıza, hak ettiği değeri vermek, bu bölgede, sizlerle başarıdan başarıya koşmak boynumuzun borcudur. 

ŞUBE BAŞKANI GÜNGÖR:“BAYRAĞIMIZ DAHA KUVVETLİ DALGALANIYOR”

Genel Başkanımız Değirmenci’nin ardından söz alan İskenderun Şube Başkanımız seçilen Mehmet Güngör ise yaptığı konuşmada, göreve geldikleri günden bu yana, hak ve hakikati göz ardı etmeden, gece gündüz çalıştıklarını, Bu inanç ve heyecanla, aradan geçen 4 yılın ardından yeniden üyelerin huzuruna çıkabilmiş olmanın haklı gururunu yaşadığını ifade etti. 

“Bizler görevi devraldığımızda, Çelik-iş’in kalesi ve kalbi olan İsdemir’den, sendikamız sökülüp atılmak isteniyordu” diyen Şube Başkanı Güngör, “Yaşanan sıkıntılardan, zorlu süreçten şikayet etmeden, gizli oyunları bozmak için var gücümüzle çalıştık. Bu nedenle, Kişisel heves ve heyecanlarımızı, arzu ve isteklerimizi elimizin tersiyle iterek, sadece üyelerimizin mutluluğunu merkeze koyarak, çalışmalarımıza yön verdik. İsdemir’den indirmeyi başaramadıkları, Çelik-İş bayrağını, estirdiğimiz rüzgârla daha kuvvetli dalgalandırmayı başardık. İsdemir sürecinin başından sonuna kadar en yakın takipçisi olan, yaşadığımız tüm zorluklarda yanımızda duran başta Genel Başkanımız Yunus Değirmenci olmak üzere Genel Merkez Yöneticilerimize bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu. 

“FARKLILIKLARI ZENGİNLİK SAYACAĞIZ”

“Yeni dönemde, farklılıklarımızı zenginlik sayarak, kimseyi ötekileştirmeden, taşıdığımız sorumluluğun hakkını vererek, mazeretlere değil çözümlere odaklanarak, Genel Başkanımızın gösterdiği hedef ve anlayış içerisinde, yolumuza devam edeceğiz. İşçi-İşveren-Sendika üçgenini, çok iyi bir şekilde yöneterek, üyesiyle bütünleşmiş, Genel Merkeziyle uyumlu, işverenimiz ile daima diyalog halinde bir anlayışı benimseyerek, iş barışına büyük katkılar sağlamayı sürdüreceğiz”

ESKİ BAŞKAN DEMİR VEDA ETTİ

Şube başkanlığına aday olmayan İskenderun Şubemizin Eski Başkanı Mehmet Demir ise, kongrede veda niteliğinde bir konuşma yaptı.

Bundan sonra da bir Çelik-İş neferi gibi çalışacağını ifade eden Demir, Çelik-İş”i 20 binlerden 45 binlere taşıyan Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin en büyük destekçisi olacağını, bundan sonra da emeğin yanında olmayı sürdüreceğini belirterek, helallik istedi.

“İSKENDERUN’DA GÜNGÖR DÖNEMİ” 

Konuşmaların ardından İskenderun Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Oylama neticesinde mevcut şube sekreterimiz Mehmet Güngör, delegenin büyük çoğunluğunun oyunu alarak şube başkanı seçildi. Şube Sekreterliğine Murat Kayış, Mali Sekreterliğe Veysel Yayla, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Mehmet Şahin, Eğitim Sekreterliğine Hakan Karakoca seçildi.