6 Mayıs 2018

GEBZE ŞUBEMİZDE ŞERAFETTİN KOÇ İLE YOLA DEVAM


Gebze Şubemizin 11.Olağan Genel Kurulu, Gebze’de bulanan Holiday Inn Otelin toplantı salonunda, birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirildi. 

Şube Kongresinde yapılan seçim sonucunda, mevcut Şube Başkanımız Şerafettin Koç güven tazeleyerek, yeniden Şube Başkanlığına seçildi.

Kongreye, Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yanı sıra, Genel Mali Sekreterimiz Bayram Altun, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel, Genel Eğitim Sekreterimiz Ferhan Öner, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Ahmet Çolak, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanımız Hasan Şam, İstanbul Havacılık Şube Başkanımız Yavuz Güver, Bursa Şube Başkanımız Mustafa Çölcü, Sakarya Şube Başkanımız Rıfat Kurt, Kocaeli Bölge Başkanımız Arif Çolak, Hak-İş’e bağlı kardeş sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, işveren vekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve delegelerimiz katıldı.


Divan Başkanlığını Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Recep Akyel’in yaptığı Genel Kurulda, bir konuşma yapan Genel Başkanımız Değirmenci, çalışma hayatı ve sendikal yaşama ilişkin önemli mesajlar vererek, ülke gündemini değerlendirdi. 

“Yüzyıllardır yedi düvelin tüm oyunlarını boşa çıkaran ülkemiz, bu kritik dönemi de alnının akıyla atlatmasını bilecektir” diyen Genel Başkanımız Değirmenci, “İnsanlığın vicdanı ülkemizin, ayakta kalabilmesi, daha da güçlenmesi için, tüm varlığımızla çalışmaya, üretmeye devam etmeliyiz. Hakkın yanında, batılın karşısında durmayı sürdürmeliyiz” diye konuştu. 

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de değerlendiren Değirmenci, “Milletimizin, istikrarlı ve güçlü Türkiye için, en güzel kararı vereceğine hiç şüphem yoktur” ifadelerini kullandı. 

“YETKİ DAVALARI HIZLANDIRILMALI”

İşçilerin maaşlarından kesilen vergilerin makul seviyeye çekilmesi gerektiğini kaydeden Değirmenci, keyfi işten çıkarmaların son bulmasını ve sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

“İşverenlerin keyfi itirazları nedeniyle, yargıda devam eden yetkisini aldığımız işyerleri vardır” diyen Değirmenci, “Bu işyerlerinde üyelerimiz, haklı olarak bizden toplu iş sözleşmesi beklemektedir. Ama yargıdaki işleyiş, yasalarda yazılanlarla örtüşmemektedir. Yetki mücadelesinde yargı süreci yeniden düzenlenerek, hızlandırılmalıdır. İşverenlerin keyfi itirazları ortadan kaldırılmalıdır” dedi.


KOÇ: “35 YILLIK KİRACILIĞIMIZ BİTTİ”

Şube kongresinde konuşma yapan Gebze Şube Başkanımız Şerafettin Koç ise, geride kalan 4 yılı değerlendirilerek, imzalanan toplu iş sözleşmeleri ve yapılan örgütlenme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gebze Şubesinin 35 yıldır kirada olduğunu hatırlatan Şube Başkanımız Koç, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci ve Genel Yönetim Kurulumuza teşekkür ederek, önceki gün şube binasının alım sözleşmesinin imzalandığının müjdesini delegelere verdi.  

Koç, “Sendikamızın ve Şubemizin her koşulda var olabilmesi, gücünü ve birliğini pekiştirebilmesi için demokratik denetimin olmazsa olmaz koşul olduğu inancıyla, genel kurulumuzun şubemize, sendikamıza ve işçi hareketine yarar sağlaması umuduyla yeni dönem hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı. 


KOÇ, GÜVEN TAZELEDİ

Konuşmaların ardından Gebze Şubemizin yeni yönetimi için delegelerin oy kullanma işlemi başladı. Seçimde, mevcut şube başkanımız Şerafettin Koç, güven tazeleyerek, yeniden şube başkanı seçildi. Şube Sekreterliğine ise Rafet Gündoğan, Mali Sekreterliğe Saffet Karasu, Teşkilatlandırma Sekreterliğine Selçuk Durmuş ve Eğitim Sekreterliğine Hamza Ertekin seçildi.