1000 KİŞİLİK ÖZÇELİK-İŞ AİLESİ EĞİTİM SEMİNERİNDE BULUŞTU

1000 KİŞİLİK ÖZÇELİK-İŞ AİLESİ EĞİTİM SEMİNERİNDE BULUŞTU

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU DA KATILDI

Sendikamız Özçelik-İş tarafından 2-5 Eylül 2019 tarihlerini kapsayan eğitim semineri, Afyonkarahisar Korel Otel’de, teşkilatımızın yanı sıra sendikal camiadan ve siyaset dünyasından birçok kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Daha önceki etkinliklerden farklı olarak dev eğitim seminerimize teşkilat mensuplarımızın eş ve çocukları da katıldı.

Eğitim semineri, 3 Eylül tarihinde gerçekleştirilen açılış programıyla start aldı.

Açılış programına, Genel Başkanımız Yunus Değirmenci’nin yanı sıra TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afyon Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyon Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin, Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Sendikamızın Genel Başkan Yardımcıları Bayram Altun, Recep Akyel, Ferhan Öner, Sendikamızın Genel Sekreteri Hicret Bozoklu ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen şube başkanlarımız, yöneticilerimiz, işyeri temsilcilerimiz ve aileleriyle birlikte katılım sağladı.


İstiklal marşı ve saygı duruşunun ardından sendikamızın marşının yer aldığı tanıtım klibinin gösterimiyle başlayan açılış programı Genel Başkan Yardımcımız Ferhan Öner’in yaptığı konuşmayla devam etti.

“Dört gün sürecek eğitim ve değerlendirme programımızda ailelerimizle birlikte güçlü bir aile olmanın bilinci ile sendikal stratejilerimizi değerlendireceğiz” diyen Öner, “Büyük bir aile olmayı sadece 40 bini aşan üyemizle değil, onların aileleri ve sevdiklerini de içeren bir yapı olarak görüyoruz. Derdi, tasayı, sıkıntıyı, sevinci birlikte paylaşanların eğitim ve gelecek planlamasını da birlikte yapmasının doğuracağı enerji ile daha büyük ufuklara yürüyeceğine ilişkin inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.


Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkanımız Değirmenci ise konuşmasında dünya ve ülkemiz gündeminden sendikal çalışmalara, çalışma hayatına ve Hak-İş ile olan işbirliğine kadar birçok konuya dikkat çekti.

“’İşte bu kez gerçek bir Özçelik-İş ailesi olduk’ dedirten bu tablo için, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Değirmenci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MÜSLÜMANLARA EZİYET YÜREKLERİMİZİ DAĞLAMAKTADIR”

100 yıl kadar önce 1 buçuk milyar kişiye yeten bu dünyanın, bugün 7 milyar insanın rızkını üretmekten aciz değilken, açlık, sefalet, savaşlar, alıp başını gitmektedir. Özellikle gönül coğrafyamızdaki Müslüman kardeşlerimize, reva görülen eziyetler, zulümler, ciğerlerimizi yakmakta, onların kulakları sağır eden çığlıkları yüreklerimizi dağlamaktadır. Bu nedenle ne vicdanımız rahat, ne ruhumuz huzurlu, ne de gönlümüz ferahtır” diye konuştu.


“MİLLİ BEKAMIZ İÇİN MÜCADELENİN AKTÖRLERİNE DESTEK VERMELİYİZ”

“Kan ve gözyaşının bir türlü dinmediği bu topraklar için, sesini yükselten bir Türkiye’nin varlığı ise, tek tesellimizdir. Taşeron terör örgütleriyle, darbe girişimleriyle, dövizleriyle, yaptırım tehditleriyle, F-35’leriyle, sondaj gemileriyle üzerimize gelenlerin tek derdi ise, ümmetin bu son kalesini yıkmaktır. Bu ülkenin yerli ve milli kuruluşları olarak bizlere düşen ise, ayağa kalkma mücadelesi veren ülkemize, tutunacak bir dal, yaslanacak bir duvar olmaktır. Bu nedenle, bu mücadelenin aktörlüğünü yapanların sonuna kadar arkasında durmamız gerekmektedir.”

“ÇALIŞMA HAYATINA DAİR ACİL DÜZENLEMELER BEKLİYORUZ”

“Vergi kesintisinin ağır yükü, işçiler tarafından taşınamayacak bir vaziyete gelmiştir. İşsizliğin ise, bir an önce düşürülmesi gerekmektedir. Diğer taraftan son yıllarda yeniden hortlayan enflasyonun, geçtiğimiz yıl yaptığımız çağrıya uygun şekilde düşürülmesi yönünde verilen mücadeleyi de, desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. Kıdem tazminatında yapılması planlanan değişikliklerde bir adım bile geriye gidişi asla kabul etmediğimizi, bir kez daha buradan haykırıyorum. Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden olan sendikal örgütlenmenin önündeki tümsekler bir an önce temizlenmelidir. Özel sektörde prim gününü doldurduğu için işten çıkarılan ve iş bulamayanların, yaşa takıldığı için mağdur olan tüm çalışanların bu sorunu, devletimizin imkanları dahilinde, acilen çözüme kavuşturulmalıdır.”


“ÖZÇELİK-İŞ EMEĞİN VE ALIN TERİNİN BEKÇİSİDİR”

“Özçelik-İş artık bir sendika olmanın ötesinde, çok önemli değerleri bünyesinde barındıran bir yapıya kavuşmuştur. Özçelik-İş, emeğin ve alın terinin bekçisi olduğu kadar, bu ülkenin de sigortasıdır. Özçelik, milli olduğu kadar yerlidir.  Özçelik, huzur ve saadetin anahtarıdır. Tevazu ve cömertliğin adresidir. Kaya gibi sert, mermer gibi katı yürekleri yumuşatan merhamet elidir. Özçelik-İş, vicdanın, sabrın, adaletin, vefanın, ikramın, saygı ve sevginin yegâne temsilcisidir. Özçelik-İş, karşılıksız sevginin en güzel örneğidir. Yıkık ve mahzun gönüllerin, umut ışığıdır.

“ÖZÇELİK-İŞ SIRÇA KÖŞKLERDE SENDİKACILIĞIN YAPILDIĞI YER DEĞİLDİR”

“Özçelik-İş, sırça köşklerde sendikacılık yapan, işçiye tepeden bakan, kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen, işçinin derdiyle dertlenmeyen, sendikacıların yeri değildir. Bugüne kadar yaptıklarımızla Özçelik-İş’imizi, her alanda kendi ayakları üzerinde duran, gerçek anlamda bağımsız bir kurum haline getirmeye çalıştık. İnşallah 3 yıl sonraki kongremizde üyelerimizin karşısına, kurulduğu günkü heyecanıyla, yarım asrı geçen tecrübesiyle, bambaşka bir Özçelik-İş olarak çıkacağız.

“HAK-İŞ’TE SORUMLULUĞUMUZ ARTMIŞ, ŞEVKİMİZ ÇOĞALMIŞTIR”

“Yaklaşık 2 ay önce Konfederasyonumuz Hak-İş’in 14. Olağan Genel Kurulunu birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirmiş olmanın huzurunu yaşıyoruz. Sevgili Genel Başkanım bilmelidir ki; Özçelik-İş Sendikası, bütün imkânlarıyla, bütün varlığıyla, aklıyla, tecrübesiyle, heyecanıyla ve bükülmez bilekli yiğitleriyle Hak-İş’in ve onun genel başkanının emrinde olmaya devam edecektir. Bugün itibariyle sorumluluğumuz daha da artmış, aynı oranda Hak-İş’e ve onun değerlerine hizmet etme şevkimiz çoğalmıştır.

“ÖZÇELİK-İŞ BÜYÜK BİR AİLEDİR SÖZÜ BUGÜN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜ”

Ey hanımlar, ey gelinlerimiz, kızlarımız, Bizler biliyoruz ki, siz mutluysanız, Özçelik-İş’in geleceği parlaktır. Siz huzurluysanız, Özçelik-İş doğru yoldadır. Bugüne kadar perde arkasından verdiğiniz katkıların artması için, sizleri buralara kadar yorduk. Lütfettiniz, zahmet ettiniz ama iyi de ettiniz. Bugün tarihi bir güne şahitlik ediyoruz. “Özçelik-İş büyük bir ailedir” sözü, bugün her zamankinden daha fazla ete kemiğe bürünmüştür.


ARSLAN: “ÖZÇELİK-İŞ’İ DAHA DA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Konfederasyonumuz Hak-İş’in Genel Başkanı Arslan ise yaptığı konuşmada, işkolunda yaklaşık 1 milyonun üzerinde emekçi çalıştığını ve bunların tamamına ulaşmak gibi bir sorumluluğumuz bulunduğunu anımsatırken, Yunus Değirmenci Başkanlığında Özçelik-İş Sendikamızın örgütlenme ve sendikamızı daha ileriye taşıma konusunda önemli çalışmalar yaptığına dikkat çekti. Arslan, “Özçelik-İş Sendikamızın başarısı Hak-İş’in başarısıdır. Onun için biz her zaman Özçelik-İş Sendikamızın teşkilatlanma uzmanı gibi çalışmaya, birlikte yeni işyerlerini sendikamıza katmaya o konuda gayret etmeye bundan sonra da devam edeceğiz. Bugün 40 binlerdeyiz inşallah bunu işkolunun en büyük sendikası olmak ve daha sonra da Türkiye’nin en büyük ve güçlü sendikası olmakla taçlandırmamız gerekiyor. Ortada bir irade var, ciddi bir yükümlülük, bir dayanışma, bir irade var. Bütün bunların sonunda bu başarı gelecektir. Özçelik-İş Sendikamızı daha da ileriye taşıyacağız” dedi.


TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Mehmet Ali Şahin’in ise yaptığı konuşmada, ailelerin katılımıyla yapılan bu programdan dolayı Sendikamızın Genel Başkanı Yunus Değirmenci ve genel yönetim kurulunu tebrik etti.


DEĞİRMENCİ: “VATAN VE MİLLET SEVDALILARI BURADADIR”

Açılış programı, verilen yemek molasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afyon Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyon Belediye Başkanı Mehmet Zeybek,   katılımıyla devam etti.

Açılış programının ikinci bölümünde selamlama konuşması yapan Değirmenci, “Ülkemize hizmet etmek için dur-durak bilmeden koşturan, Milletimizin huzur ve güvenliği için gece gündüz demeden çalışan Sayın Bakanımıza programımıza katılarak bizleri onurlandırdığı için sonsuz şükranlarımı sunuyorum” diyerek konuşmasına başladı.

Değirmenci konuşmasında şöyle devam etti;

“Buradaki bu birlik, beraberlik ve kardeşlik coşkumuza ortak olmanız, gücümüze güç katmıştır. Burada görmüş olduğunuz tüm arkadaşlarımız, tıpkı sizler gibi vatan ve millet sevdalısı, Türkiye aşığı arkadaşlarımızdır. Buradaki bu Özçelik-iş kadrosu, Türkiye’nin dört bir yanındaki 40 binden fazla Özçelik-İş’li metal işçisine ibadet eder gibi hizmet eden kadrolardır. Bu eğitim programında sadece teşkilatımızla değil, hanımlarımız, kızlarımız, bacılarımız, evlatlarımızla da buradayız. Biz büyük bir aileyiz. Biz güçlü bir aileyiz. 15 Temmuz’da vatanı için sokağa dökülenler, milleti için her şeyi göze alanlar buradadır.  Seher vaktinde ellerini semaya açarak Cumhurbaşkanımız için, siz değerli Bakanımız için, askerimiz, polisimiz ve milletimiz için dua edenler buradadır”

“VATANIMIZIN DÖRT BİR YANI ÇAKALLARLA ÇEVRİLMİŞ”

“Bize okul kitaplarında memleketin üç tarafının denizlerle çevrili olduğu anlatılmıştı. Şimdi görüyoruz ki, üç tarafı denizlerle çevrili olan cennet vatanın dört bir yanı çakallarla çevrilmiş. Bize bu topraklarda tütün, pamuk, üzüm, zeytin ve buğday yetişir diye anlatmışlardı. Şimdi görüyoruz ki bu topraklarda mayası başka yerlerden çalınmış hainler de yetişmiş. Biz küçük çıkarları uğruna büyük ideallerden vazgeçenlerden olamayız. Birkaç günlük iktidar keyfi için davasına ihanet edenlerden hiç olamayız. Bizim yolumuz, tüm dünyaya “dünya beşten büyüktür” diyerek göğsünü siper edenlerin, mazluma ensar olmayı şiar edinenlerin yoludur. Bizim yolumuz “tek bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir” diyen cesur Anadolu yiğitlerinin yoludur.”

“KORKUSUZLUĞUMUZUN KAYNAĞI ERENLER, HALİSDEMİRLERDİR”

“Vatan hainlerine karşı korkusuzluğumuzun kaynağı Allah’ın rızasına uygun işler işleyen bu necip milletin “Allah bizimledir” inancıdır.  Merhum Akif’in istiklal marşını kaleme alırken, rahmet peygamberinin sadık dostuna nidası ile milletine seslenmesidir korkusuzluğumuzun kaynağı. 15 yaşında gözünü kırpmadan hanesine göz diken teröriste aman vermeyen eren bülbüllerdir korkusuzluğumuzun kaynağı. Milleti savunmak için verilen silahın namlusunu millete çeviren alçaklardan hesap soran Ömer Halisdemirlerdir korkusuzluğumuzun kaynağı. Korkusuzluğumuzun kaynağı, devletin televizyon kanalından okutulan sözde bildiriye paçavra muamelesi yapan milletin bağrından çıkmış liderlerdir. Bu nedenlerle şundan hiçbir şüpheniz olmasın.


SOYLU: “BİZLER ALINTERİNİN KUTSALLIĞINI AVRUPA’DAN ÖĞRENMEDİK”

Özçelik-İş ailesiyle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydeden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Özçelik-İş Sendikasının Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin şahsında Özçelik-iş ailesine ayrı ayrı selamlarını, sevgilerini getirdim” diyerek konuşmasını şöyle devam etti:

“Bu topraklarda emek de, nimet de kutsaldır. Nimete ulaşmak için verilen emekte kutsaldır. Eğer kıymeti bilmezsek nimetten de mahrum kalırız. Modern sendikacılık Avrupa’dan gelmiş olabilir. Ama bizler nimeti ve alın terinin kutsallığını Avrupa’dan öğrenmedik. İşçinin emeğinin karşılığını alın teri kurumadan veriniz diyen dinimizden, Padişahların tebdili kıyafet ile esnafı denetlediği ecdadımızdan, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’tan, Ahi Evran’dan, onların bu topraklarda hâkim kılmaya çalıştığı yüksek ahlaktan biliyoruz” dedi.

“HEDEFLERİMİZE TEKER TEKER ULAŞIYORUZ”

 “Çalışma hayatında birçok önemli adımı Cumhurbaşkanımızın desteğiyle hayata geçirdik. Zor bir dönemden geçtik ve hala geçiyoruz. Hedeflerimiz var. Türkiye bu zor dönemden geçerken küçülmüyor, daralmıyor, iddiaların tam tersine doğru hızlı adımlarla ilerliyor. Sabırla, gayretle, birlik ve beraberlik anlayışıyla hedeflerimize teker teker ulaşıyoruz. 2023-2053-2071’e de ulaşacağız. Türkiye olarak bir tek iddiamız var. Bizim çektiklerimizi çocuklarımız çekmesin istiyoruz. Kimse inançlarından ve düşüncesinden dolayı yargılanmasın istiyoruz. Yönlendirilen bir ulus olmak istemiyoruz. Biz hakkın ve adaletin savunucusuyuz. Ne olursa olsun dünyadaki hiçbir ülkenin, ülkemize burnunu sokmasın, diyen bir büyük milletin, bir güçlü devlet ve medeniyetin evlatlarını yetiştirmeye gayret ediyoruz.  Bunu da birbirimizi anlayarak, birbirimize saygı duyarak ve birbirimizi destekleyerek sağlayacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde bu milletin gücü buna yeter. İşte bu toplantı aslında bunun en önemli nüvesini oluşturuyor. Çoluk, çocuk, aile, hep birlikte en önemli kısmıdır. Özellikle ailelerle birlikte güçlü olmak ve çocuklarımıza öğrettiklerimiz bizlerin en büyük desteği olacaktır. Ben toplantıya katılan başta Genel Başkanıma, toplantıya teşrif eden Mehmet Ali Şahin’e ve herkese teşekkür ediyorum. Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin” diye konuştu.

Açılış programı günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.


TEŞKİLATIMIZ VE AİLELERİNE EĞİTİM VERİLDİ

Açılış toplantısının ardından teşkilatımıza ve ailelerine ayrı ayrı olarak “Güçlü Temsil, Güçlü Sendikacılık, Güçlü Aile” temasıyla Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın’a, İletişim uzmanı Sevda Türküsev tarafından eğitim verildi.

Eğitim programı son gün tüm teşkilatımızın ve ailelerinin katıldığı akşam yemeğiyle son buldu.